"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Tüm hayvanlar eşit yaşam hakkına sahiptir

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde söz verdiğim gibi, size bugün Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin ayrıntılarını aktarıyorum.

Belki sık sık tekrarlarsak, hayvanların yaşam haklarının unutulmamasını sağlarız.
Uluslararası Hayvan Hakları Birliği tarafından 21-23 Eylül 1977’de Londra’da yapılan toplantıda kabul edilen Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi, 15 Ekim 1978 tarihinde Paris’teki UNESCO Sarayı’nda düzenlenen törenle tüm dünyaya ilan edildi. Bu bildirgeye göre;
- Tüm hayvanlar eşit doğar ve eşit yaşama hakkına sahiptirler.
- Tüm hayvanların saygı görme hakkı vardır. Bir tür hayvan olan insan, diğer hayvanları yok edemez.
- Hiçbir hayvana kötü davranılamaz. Hayvanın öldürülmesi zorunlu ise bu acı çektirilmeden yapılmalıdır.
- Vahşi hayvanlar, doğal çevrelerinde yaşama ve çoğalma hakkına sahiptir. Eğitim için bile olsa özgürlüklerinden mahrum bırakılamazlar.
- İnsanların kendi çıkarları için evcil hayvanların yaşam koşullarında yapacakları her türlü değişiklik, haklara aykırıdır.
- Tüm çalışan hayvanlar (at, eşek gibi) iş süresinin sınırlandırılması, işin daha az yorucu olması, güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.
- Hayvanlara fiziksel ya da psikolojik acı çektiren deney yapmak, hayvan haklarına aykırıdır.
- Hayvanlar, insanlar tarafından eğlence amaçlı kullanılamazlar. Hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlarla gösteri yapılması, hayvan onuruna aykırıdır.
- Zorunlu olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi, yaşama karşı işlenmiş bir suçtur.
- Çok sayıda vahşi hayvanın öldürülmesine neden olan safariler ve av partileri, hayvanlara karşı yapılmış bir soykırımdır. Doğal çevrenin kirletilmesi, yıkılıp yok edilmesi de soykırıma eşdeğerde alçakça bir davranıştır.
- Hayvanların ölüsüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanların öldürüldüğü şiddet sahneleri, sinemalarda ve televizyonlarda yasaklanmalıdır. Ama hayvanlara yapılan saldırıları kınamak amacında olan filmlerde bu sınırlama yoktur.
- Hayvanları koruma kuruluşları, devlet katında temsil edilmelidir. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.

X