Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tüm gerçekleriyle dünyada ilk kez: Struma

  Hürriyet Haber
  13 Eylül 2012 - 16:50Son Güncelleme : 13 Eylül 2012 - 11:03

  İstanbul açıklarında 72 gün boyunca ölüme terk edilen 769 Yahudi'nin dramı dünyada ilk kez türkçe olarak bir kitapta toplandı. Romanyalı Yahudiler’in hurda bir gemiyle çıktıkları yolculuk sonrası gelen ölümler üzerine tarihe geçen ‘Struma Olayı’ akademisyen-gazeteci-yazar Halit Kakınç imzalı.

  Olayla aynı isimle Destek Yayınevi’nden çıkan Struma’nın tanıtımı Kuruçeşme'deki Süreyya adlı yatta yapıldı. Tanıtıma kitabın yazarı gazeteci yazar akademisyen Halit Kakınç, olayın yaşandığı anlara tanıklık eden işadamı İshak Alaton katıldı. Struma’nın tanıtımının ardından Struma olayında hayatını kaybedenler için dua okundu denize siyah güllerden oluşan bir çelenk bırakıldı.

  'STRUMA' BASIN TOPLANTISINDAN FOTOĞRAFLAR

  “FİLMİNİ YAPMAK SPİLBERG’E YAKIŞIR”

  Önce bir senaryo halinde yazılan hikaye daha sonra kitaplaştırıldı. Yazar Halit Kakınç ise Struma olayının bir film haline getirilmesi gerektiğini söyledi ve ekledi, "Üzerine gidilip de gerçek anlamda film yapılacak olan konu Struma'dır. Konu son derece iyi. Fena da işlemedik. Bunu dünya çapında film yapmak Spielberg'e yakışır. O yaparsa dünya çapında bir film olur."

  Tüm gerçekleriyle dünyada ilk kez: Struma Tüm gerçekleriyle dünyada ilk kez: Struma

  “BELGELERE ULAŞMAK İMKANSIZ”

  Cemaatçi olmadığını Yahudi bir aileden gelmediğini özellikle belirten Kakınç kitabı yazarken Türkiye’deki kaynaklara ulaşamadığını söyledi. Ankara’nın Struma Olayı arşivinde oldukça zayıf olduğunu, belgelerinde yok edildiğini belirtti. Ama yurtdışında özellikle Amerikalılar tarafından yazılmış 7-8 makale olduğunu sözlerine ekledi. Konuya konuşmacı olarak katılan İshak Alaton ise; Ankara’da belgelerin yer aldığını ama incelemelerine izin verilmediğini de ekledi.

  "CİNAYETİ BİRE BİR YAŞADIM"

  İşadamı İshalk Alaton ise, "Ben bu olayı bu cinayeti bire bir yaşadım. Teknenin gelişini hatırlıyorum. Geldiğinden iki - üç gün sonra babam beni aldı. Teknenin etrafında dolaştık tekneye yanaşmamıza izin verilmedi. O, 72 gün boyunca babamın yüklendiği göreve yardımcı olarak her akşam Azapkapı'daki iki fırından ekmek çuvallarını teslim alarak onları mavnalara yüklüyorduk. Struma'nın yanına kadar gelip oradan sarkıtılan halatlara bu ekmek çuvallarını bağlayıp yukarı yolluyorduk. Yukarıdan bize yalvarmaları, yakarmaları, çığlıkları, ' Bizi buradan kurtarın ' diye söylenen sözleri hala bugün hatırlıyorum " şeklinde konuştu.

  "BİZİM GÖREVİMİZ İNSANLARI BARIŞ YOLUNDA MOTİVE ETMEK "

  Alaton , "Bütün insanlar fırsat verildiğinde vahşi oluyorlar. İşte bizim görevimiz de vahşeti önlemek ve insanları barış yolunda motive etmek. Bugün burada bulunmamın esas sebebi bu. Bir daha bunların asla olmaması için, geçmişteki günahlarımızı bilelim, onlarla yüzleşelim, arınalım, saygınlık kazanalım. Ankara'daki yönetime şu mesajı vermek istiyorum. Artık zamanı geldi. Türkiye Cumhuriyeti'nin 90 yılda işlenmiş cinayetlerle yüzleşmesinin zamanı geldi. Bu iskeletleri üst üste yığdığımız dolapların kapılarını açalım, günahlarımızla yüzleşelim, geçmişteki kurbanlarımızı yad edelim, onlarla barışalım " dedi.

  Alaton, 769 kişinin öldüğü Struma olayı sırasında o sırada 19 yaşında olan David Stoliar adlı kişinin kurtulduğunu seneler sonra Stoliar'ı araştırdığını ve onun izine ABD'nin Oregon kasabasında rastladığını anlattı. Alaton, Stoliar'ın 80 yaşında Şile'ye geldiğini ve kendisini kurtaran balıkçıklardan hayatta kalanlarla görüştüğünü de dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı