Gündem Haberleri

  Tüm dünyayı o kurtarabilir

  AA
  11.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rüzgarın, potansiyel olarak tüm dünyanın enerji ihtiyacını karşılayabileceği bildirildi.

  Amerikalı bilim ekipleri tarafından yapılan iki farklı araştırmada, dünyada, en azından teknik olarak, yerkürenin enerji ihtiyacından daha fazlasını karşılayabilecek rüzgar bulunduğu kaydedildi.


  Araştırmalardan birine katılan Carnegie Bilim Enstitüsü'nden bilimadamı Ken Calderia, rüzgar potansiyelini kullanmanın, rüzgarın mevcut olmasından daha çok kaynak kullanımı ile alakalı olduğunu söyledi.


  Diğer araştırmaya katılan Stanford Üniversite'nden inşaat ve çevre mühendisliği profesörü Mark Jacobson ise varolan her bir rüzgar tribününe 100 tane yenisini eklemenin ancak fark yaratacağına dikkati çekti. Jacobson, rüzgar potansiyelinin dünyanın şimdi kullandığı ya da yakın gelecekte kullanacağından çok daha fazla olduğunu da vurguladı.


  Jacobson, başlangıç maliyetleri ve fosil yakıtlara bağımlılığın rüzgar enerjisinin yaygınlaşmasının önündeki en önemli engeller olduğunu da kaydetti.
  Harvard Üniversitesi'nden çevre ve enerji profesörü Henry Lee ise dünya rüzgar enerjisi idealiyle ilgili birkaç sorun bulunduğunu, bunlardan ilkinin çok yüksek maliyet olduğunu söyledi. Lee, bununla beraber rüzgar tribünlerinin çok yer kaplamasının ve enerji nakil hatlarındaki olağanüstü artışların da büyük sorunlar arasında bulunduğunu ifade etti.


  Amerikalı bilim ekiplerinin yaptığı iki araştırmada da rüzgar tribünü teknolojisiyle yüz trilyonlarca watt enerji üretilebileceği, bunun da halen tüketilen rüzgar enerjisi miktarından 10 kat daha fazla olduğu belirtildi.

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı