Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tüm dünyadan filmler, üstelik 5 TL'ye

  Hürriyet Haber
  11.12.2009 - 01:35 | Son Güncelleme: 11.12.2009 - 10:16

  Tematik "felsefe ve düşünce festivali" kimliğiyle küresel kültür ve sanat etkinlikleri takviminde ayrıcalıklı bir yere sahip olan İstanbul Sinema Tarih Buluşması bu yıl 11 ile 17 Aralık tarihleri arasında gerçekleşiyor. Festivalin, alanında çığır açan isimlere sunduğu Onur Ödüllerinden ilki, bu yıl Türkiye'nin en büyük sanatçılarından İdil Biret'e verilecek. İşte festival programından seçmeler.

  Festivalde film gösterimleri Avrupa Kültürleri Buluşması, Yeni Keşifler, Dünya Festivallerinden, İnsan Hakları, Beyaz Perdenin Tanıklığı: Polonya Sinemasına Bakış başlıkları altında yapılacak.

  KRİZE KARŞI SİNEMA

  12'nci İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması'nda filmlerin Türkiye galaları dahil her film için tüm seansların biletleri öğrenci 4 TL, tam 5 TL'den satışa sunulacak. Fransız Kültür Merkezi'ndeki film gösterimleri ise ücretsiz olacak. Gösterimler, 11-17 Aralık 2009 tarihleri arasında Alkazar Sineması ve Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

  AÇILIŞ FİLMİ:AMELIA

  Tüm dünyadan filmler, üstelik 5 TLye

  Mira Nair'in yönettiği Amelia, efsanevi kadın pilot Amelia Earhart’ın öyküsünü anlatıyor. Film, Earhart'ı iki Oscar ödüllü Hilary Swank canlandırıyor.

  Dünya Festivalleri'nden bölümünde İranlı Asghar Farhadi'nin yönettiği Eli Hakkında, Catherine Breillat'nın Mavi Sakal, Macar yönetmen Áron Mátyássy'nin Kayıp Geçmiş, Matthias Emcke'nin Acının Hayaleti, usta yönetmen Francis Ford Coppola'nın Tetro,Juan José Campanella'nın Gözlerindek Sır, Joe Berlinger'in bir sinema- gerçek şöleni sunduğu Ham adlı yapımlar yer alıyor.

  Avrupa Kültürleri Buluşması başlıklı bölümde gösterilecek filmler ise şunlar: Viktor Oszkár Nagy'nin Buruk Hasat, Alex van Warmerdam'ın Emma Blank'ın Son Günleri, Jean-Marc Vallée'nin Genç Victoria, Denis Dercourt'nun Şafakta Düello,Michele Placido'nun Büyük Düşler.

  Beyazperdenin Tanıklığı bölümünde de Polonya sinemasının farklı dönemlerini örnekleyen yapımlar seyirciyle buluşacak. Robert Glinski, Krysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Maciej Dejczer'nin yönettiği yapımlar yer alıyor.

  Festivalin, Perdenin Karanlık Yüzü bölümü ise Zeki Demirkubuz'un Masumiyet, Kader ve Kıskanmak adlı filmlerine ayrıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı