MANİSA HABERLERİ

Tuluyhan Uğurlu, Ahmed Yesevi için çaldı

DHA
27.04.2017 - 17:24Son Güncelleme :
DHA

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) 25. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen 'Bozkırdan Anadolu'ya Sevgi Yansımaları: Hoca Ahmed Yesevi ve Anadolu Erenleri' konserinde, ünlü besteci ve piyanist Tuluyhan Uğurlu sahne aldı. Uğurlu, konserin sonunda ayakta alkışlandı.

MCBÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'ndeki konserde piyanist Tuluyhan Uğurlu, Hoca Ahmed Yesevi'nin anısına bestelediği 7 bölümlük "Bozkırdan Anadolu'ya Sevgi Yansımaları" adlı eserini seslendirdi. Yesevi misyonunun ve mesajının Anadolu aydınlanmasına vesile olduğunu vurgulayan Uğurlu, "Şehzadeler şehri Manisa'da böyle güzel bir projeyi hayata geçirmek ve bunu bu güzel üniversitede yapabilmek benim için çok büyük bir mutluluk. Geçtiğimiz yıl Hoca Ahmed Yesevi Yılı idi. Bütün Anadolu aydınlanmasının ve İslamın farklı bir bakış açısıyla tüm dünyaya bir aydınlık olarak yayılmasının en büyük kaynaklarından biri olan Piri Türkistan Hoca Ahmed Yesevi için bestelediğim eseri burada seslendiriyorum. Bu çok özel bir şey benim için. Manisa zaten ruh itibarıyla çok özgün, çok farklı bir Anadolu şehrimiz" dedi.

Tuluyhan Uğurlu, konserinin sonunda bazı melodilerin konser sırasında ilk defa piyanosunun tuşlarından döküldüğünü ve bunun kendisini çok mutlu ettiğini dile getirerek, Manisa'nın özel bir şehir olmasının bundaki etkisini vurguladı.

Konserin sonunda ayakta alkışlanan Uğurlu'ya, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi tarafından çiçek ve teşekkür belgesi takdim edildi. Prof. Dr. Çelebi, Hoca Ahmed Yesevi konseri için Uğurlu'ya teşekkür edip, üniversitenin 25. yıl etkinlikleri kapsamında, böylesine önemli bir sanatçıyı konuk etmekten büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Konseri, Manisa Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı, MCBÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, dekanlar, yüksekokul ve enstitü müdürleri, öğrenciler ve Manisalı sanatseverler izledi.

Mehmed Hakkı ÖZBAYIR / MANİSA, (DHA)

 FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Tuluyhan Uğurlu, Ahmed Yesevi için çaldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Nisan 2017 tarihinde saat 17 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tuluyhan Uğurlu, Ahmed Yesevi için çaldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı