AYDIN HABERLERİ KUŞADASI HABERLERİ

Tüllüşahın korunması için özel çalıştay

DHA
05.12.2017 - 12:06Son Güncelleme :
DHA

AYDIN'ın Kuşadası ilçesine özgü endemik bir tür olan ve nesli tükenmek üzere olan 'tüllüşah' bitkisi ile ilgili olarak Tür Eylem Planı Çalıştayı yapıldı.

Kuşadası'nda yetişen tüllüşah olarak da anılan 'Aydın Gaşağı' ile ilgili Tür Koruma Eylem Planı Çalıştayı, Güvercinada Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda yapıldı. Adnan Menderes Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özkan Eren, Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü ve Yüksek Mühendis İstemihan Kahraman'ın konuşmacı olarak yer aldığı çalıştaya Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdür Yardımcısı Osman Malkoç, Kuşadası Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ataman ve çok sayıda biyoloji uzmanı katıldı. Çalıştayda, tüllüşah bitkisinin neslinin tükenmekte olduğuna dikkat çekilerek bitkinin korunması amacıyla neler yapılabileceği ele alındı.

Çalıştayın açılışında konuşan CHP'li Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, tüllüşah bitkisinin Kuşadası için ciddi bir doğal değer olduğunu belirterek, "Kuşadası Belediyesi olarak kültürel değerlere olduğu gibi doğal değerlere de sahip çıkmaya çalışıyoruz. Tüllüşah bitkisiyle ilgili EKODOSD ile birlikte ciddi çalışmalarımız oldu. Bu tür değerleri mutlaka gelecek nesillere aktarmalıyız. Umarım bu çalıştay Kuşadası'na özgü bir tür olan Tüllüşah bitkisinin gelecek nesillere aktarılmasına yardımcı olur" dedi. Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy ise doğada var olan üstünlükler ile ilgili olarak farkındalık oluşturmanın önemine dikkat çekti. Sadece Türkiye'de yetişen birçok bitki türü bulunduğunu hatırlatan Aksoy, "İlçemiz ve çevresinde yetişen Tüllüşah bitkisini koruma altına almalıyız. Belediyemiz ve bir kamu kuruluşu gibi çalışan EKODOSD bu konuda ciddi çalışmalar yapıyor. Ben ilçemizle özdeşleşmiş Tüllüşah bitkisinin gelecek nesillere ulaşacağına inanıyor bu çalıştayın düzenlenmesini sağlayan tüm kuruluşlara teşekkür ediyorum" dedi.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Kuşadası tüllüşahı ile ilgili geçmişten günümüze yapılan çalışmaları görseller üzerinden anlattı. Sürücü konuşmasında biyolojik çeşitlilik açısından, Kuşadası'nın önemli endemik bitkilerinden biri olan Tüllüşah'ın çok yakın gelecekte yok olma riski altında bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

"Yaylaköy, Soğucak ve Kuşadası arasında dağınık bir şekilde bulunan tüllüşahların doğal habitatları, geçmişte açılan tarım arazileri ve yoğunlaşan yapılaşmalarla birlikte oldukça azaldı. Kalanların mutlaka korunması gerekiyor. Ülkemizde yeni gelişen botanik turizmi açısından Kuşadası oldukça zengin kaynaklara sahiptir. Bu değerlerin koruma kullanma dengesi gözetilerek turizme de kazandırılması gerekir."

Latif SANSÜR / KUŞADASI (Aydın), (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kuşadası haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kuşadası haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tüllüşahın korunması için özel çalıştay haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

20 Kasım 2018, Salı
 • İmsak
  06:22
 • Guneş
  07:47
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı