Tüketim azalıyor

Hürriyet Haber
08 Temmuz 2001 - 11:46Son Güncelleme : 08 Temmuz 2001 - 11:46

Bu yılın ilk 3 ayında gıda ve içki harcamaları yüzde 0.2, dayanıklı tüketim malları harcamaları ise yüzde 19.4 oranında azaldı. Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) (sabit fiyatlarla) harcamalar yöntemiyle gayri safi yurt içi hasıla sonuçlarına göre, bu yılın ilk üç aylık döneminde özel tüketim harcamaları yüzde 3.4 oranında azaldı.

Devlet İstatistik Enstitüsü’nün (DİE) harcamalar yöntemiyle gayri safi yurt içi hasıla sonuçlarına göre, bu yılın ilk üç aylık döneminde özel tüketim harcamaları yüzde 3.4 oranında azaldı.

Gıda-içki harcamalarında sabit fiyatlarla yüzde 0.2’lik gerileme yaşanırken, buzdolabı, televizyon, çamaşır makinesi gibi dayanıklı tüketim malları harcamaları yüzde 19.4 oranında azaldı. Yarı dayanıklı ve dayanıksız tüketim malları harcamaları yüzde 2.6, enerji, ulaştırma, haberleşme harcamaları yüzde 0.9, konut sahipliği harcamaları da yüzde 2.1 arttı.
Hizmetler için yapılan harcamalar da yüzde 3 oranında geriledi.


KAMU HARCAMALARI


İlk üç ayda sabit fiyatlarla devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 0.2 oranında düştü. Bu dönemde devletin maaş ve ücret harcamaları yüzde 3.8 oranında artarken, savunma, kırtasiye, araç alımı gibi diğer cari harcamaları yüzde 9.6 oranında geriledi. Kamu sektörünün yaptığı yatırımlar ise toplamda yüzde 5.8 oranında daraldı. Devletin makine teçhizat yatırımları yüzde 3.9, bina inşaatları için harcamaları yüzde 13.1, bina dışı inşaatlar için harcamaları da yüzde 3.6 oranında azaldı.


ÖZEL SEKTÖR


Özel sektör yatırımları ise toplamda sabit fiyatlarla yüzde 12.6 oranında daraldı. Özel sektör bina yatırımları yüzde 2.1 oranında azalırken, makine teçhizat yatırımlarındaki düşüş yüzde 18.3’ü buldu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı