Ege Haberleri

  Tüketicinin zaferi

  Bahri KARATAŞ / İZMİR, (DHA)
  22.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Makine mühendisi Memduh Kansu, eşi Seda Kansu’ya Peugeot 307 SW Pack 1.6 HDI model sıfır otomobili 40 bin TL’ye aldı. Otomobil sürekli arıza yapınca, Kansu, yenisiyle değiştirilmesi için dava açtı ve kazandı.

  Eczane işleten Seda Kansu, 2005 yılında eşi Memduh Kansu’nun aldığı son model otomobili kullanmaya başladı. Kansu, iki yıl boyunca kullandığı aracının, birçok önemli ve ancak kullanım ile anlaşılabilen, araçtan yararlanmayı devamlı olarak engelleyen arazılar meydana geldiğini, bu arızaların iki yıl boyunca garanti kapsamında giderildiğini, ancak aynı arızaların yeniden ortaya çıkması nedeniyle araçtan sürekli yararlanmasına engel teşkil ettiğini, bu nedenle aracının ‘Gizli ayıplı’ mal olduğunu belirtip, yenisiyle değiştirilmesi için avukatı Uğur Karadağ aracılığıyla, 2007 yılında otomobili aldığı bayiye dava açtı. Avukat Uğur Karadağ, İzmir 2’inci Tüketici Mahkemesi’nde açtıkları davanın dilekçesinde “Müvekkilimin sıfır kilometre aldığı otomobilin arıza yapıp, tamirde olması, işini engellemiştir. 4077 sayıl Kanun’un 4’üncü maddesi, ayıplı bir malın yenisiyle değiştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Otomobil tamir edilmesine rağmen, sürekli aynı arızayı göstermiştir” dedi. Mahkeme tarafından görevlendirilen bilirkişi Recep Erken, hazırladığı raporda, “Garanti kapsamında 6’dan fazla arıza oluşmuştur. Bu arızalar kullanım hatasından değil, imalat hatasından kaynaklanan arızalardır. Bu nedenle araç gizli ayıplı bir maldır. Aracın aynı marka ve model başka bir araç ile değiştirilmesi gerekir” dedi. Davalı firma ise cevap delekçelerinde, “Davacının talebinin iyi niyete, denkleştirici adalet ilkelerine aykırıdır. 100 bin kilometre civarında kullandığı araç için beklediği faydayı almadığını söylemesi iyi niyetle bağdaşmaz” denildi.

  ÖRNEK KARAR

  İzmir 2’inci Tüketici Mahkemesi Hakimi Feryal Atay, davacının talebini yerinde buldu. Dava konusu otomobilin ayıplı mal kapsamında olduğunu belirtip, yenisiyle değiştirilemesine karar verdi. Yargıtay, yerel mahkemenin verdiği kararı aynen onadı. Dava sonunda bayi, Eczacı Seda Kansu’ya 2009 model, aynı özelliklere sahip, Peugeot 307 SW Pack 1.6 HDI model sıfır kilometre bir otomobil verdi. Kansu’nun avukatı Uğur Karadağ, bu kararın tüketiciler için örnek oluşturacağını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı