Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Tüketicinin Erkan Abisi

Erkan ÇELEBİ

Tur düzenliyorum diye devre tatil pazarlıyorlar

Dünyanın en büyük beş yıldızlı termal kaplıcasında iki gece üç gündüz ulaşım ve konaklama dahil tam pansiyon tatile ne dersiniz? Üstelik sadece 5 milyon 100 bin lira...

Bu vaad, KYK adlı turizm şirketine ait. KYK, gazetelere verdiği ilanlarında, Serpin Manyas Termal'deki tüm odalarında klima, banyo, tuvalet, telefon, balkon ve bar bulunan, açık-kapalı yüzme havuzu, restorantları, Cine 5'i, jakuzisi, saunası, aletli jimnastik salonu, kafeteryası ve tüm rahatsızlıklara derman şifalı suyu olan beş yıldızlı otele tur düzenlediğini duyuruyor.

Duyuruya göre, 30 dolar ödeyip tura katıldığınız takdirde, iki gece üç gün hem tüm aktivitelerden yararlanabilecek, hem de beş yıldızlı otelde bir yandan tatil yapıp, diğer yandan da rahatsızlıklarınıza şifa bulabileceksiniz. Ayrıca gidiş, dönüş, ulaşım, sabah, öğle, akşam yemek konaklama için de ek bir para ödemeyeceksiniz.

Şimdi bazılarınızın aklından ‘‘Bu fiyata bu tur kaçmaz’’ diye bir düşünce geçebilir. Ancak bu devirde, bu fiyata böyle tur düzenleniyorsa, tura katılmadan önce iyi düşünmek gerekiyor.

Okuyucularımızdan Fahri Sert de KYK Turizm'in gazetelerde yayınlanan bu ilanlarını görünce Hürriyet'in Tüketici köşesini aramış. Arkadaşımız Zeliha Aslan da Sert'in uyarısı üzerine bir araştırma yaptı. İlk önce TURSAB'ı arayarak, KYK adlı şirketin tur düzenleme yetkisinin olup olmadığını sordu. KYK'nin tur düzenleme yetkisi olmadığı gibi TURSAB'da da kaydının olmadığını öğrendi. TURSAB yetkililerinden, ‘‘Bizde kaydı olmayan bir şirket kesinlikle tur düzenleyemez. 30 dolara üç gün tur düzenleyen KYK turizm adlı şirket hakkında hukuk büromuz gerekli işlemleri başlattı’’ yanıtını aldı.

Ardından KYK'nin sahibi Harun Kotil'le görüştü. KYK'nin devre tatil pazarlayan bir kuruluş olduğunu öğrendi. Kotil, ‘‘Serpin Manyas, devre tatil sistemiyle pazarlanıyor. Gazete ilanlarıyla 30 dolar karşılığında gönderdiğimiz müşterilere hem tesisler tanıtılıyor, hem de bu tesisler devre tatil olarak pazarlanıyor. Bu nedenle, 30 dolar promosyonlu fiyat. Yoksa 30 dolar Manyas'a gidiş dönüş otobüs ücretini dahi karşılamaz‘‘ dedi.

Böylece, KYK'nin 30 dolara tur düzenliyormuş gibi gösterdiği ilanlarla devre tatil sistemi pazarladığı ortaya çıktı. İlana kanıp, Manyas turuna katılanlar ise üç gün boyunca devre tatil sistemini pazarlayanların seminerlerini izlemek zorundoa kaldı. Oysa Tüketici Yasası'na göre, gazetelere yanıltıcı reklam vermek yasak. Yasa yanıltıcı reklam ve ilan verenlere de 54 milyar liraya kadar para cezası öngörüyor.

Kuş beyinli sensin İ. Hakkı

Geçen hafta Finlandiya gezisi sırasında yaptığımız basit ‘‘Nokia’’ cep telefonu deneyini, Radikal Gazetesi'nden İ. Hakkı denen yazar (!) kendince ‘‘ti’’ye almış. ‘‘Ti’’ya almakla da kalmamış, işi hakarete vardırmış.

Köşesine bir karikatür koymuş... Karikatürdeki espriyle bana ‘‘Kuş Beyinli Erkan Abi’’ demeye çalışmış...

Aslında ‘‘Kuş beyinli’’liğin sana yakıştığı, yazdığın yazıdan belli... Kuş beyinli olmasan, oturduğun yerden kendini birşey sanıp, böyle yazılar döşenmezsin...

20 yıla yakın bir süredir gazeteciyim. Polis muhabirliği de yaptım, ekonomi muhabirliği de... Ama bu süre içerisinde piyasada ‘‘İ. Hakkı’’ diye bir isim duymadım.

Kim olduğunu bilmiyorum... Yazdığın yazıdan sonra kim olduğunu anlamak için sana telefon etme nezaketini de gösterdim, ama adını, suratını okurlardan sakladığın gibi, karşıma çıkmadın.

Belli ki sen de bir ‘‘post’’un içine gizlenip, kendince birilerinin sana bağışladığı köşeden etrafa ahkam kesiyorsun...

Ey İ. Hakkı efendi!..

Senin dünyadan haberin yok... Bugün bütün dünyada çeşitli şirketler gazetecileri davet edip, kendilerini, ürünlerini anlatmaya çalışırlar... Bütün dünyada gazeteciler bu tür gezilere katılır... İkna olursa olumlu yazar, olmazsa olumsuz yazar... İstemezse tek kelime bile yazmaz.

Bu tür davetlere ancak senin gibi kendini bilmez, beyni sulanmış, yozlaşmış gazeteciler ‘‘ödül’’ ya da ‘‘satın alma’’ gezisi gibi bakar...

OKURLARIM BİLSİN

Aslında sana hesap vermek zorunda değilim, ama Radikal gibi saygın bir gazetede, nasıl olmuşsa bir köşe kapmışsın. Birebir bana hakaretler yağdırmışsın. Belki, Hürriyet okurları arasından da kazara seni okuyanlar olmuştur. Onlara işin ne olduğunu anlatayım da, senin gibi ‘‘kuş beyinli’’nin laflarıyla kafaları bulanmasın...

Nokia'nın Finlandiya gezisine sadece ben değil, bütün gazetelerden yazar ve muhabirler katıldı. Bunlardan kimi, bir-iki gün arka arkaya yazılar yazdılar.

Ben de, basit bir deney yapıp, bunun sonucunu tüketicilere aktarma yolunu seçtim.

Merak etme İ. Hakkı efendi, hiçbir şekilde kendimi kimseye karşı mecbur hissetmem. Kimse de sesimi kısamaz...

Ha bu arada, hakaretlerine maruz kaldığım için hiç açıklamayı düşünmediğim bir konuyu da senin vesilenle dile getireyim.

Nokia'nın Türkiye temsilcileri, geziye katılan gazetecilere birer cep telefonu hediye etmeye kalktı. Gönderilen telefonu ilk benim iade ettiğimi biliyorum. Sonra iade edenler oldu mu, bilmem... Ben kendimden sorumluyum...

Sen yazını ‘‘Allah razı olsun Erkan Abi!’’ diye noktalamışsın...

Ben de sana ‘‘Hadi oradan İ. Hakkı’’ diyorum...

ANKARA'dan Mehmet Uğur Akıncı'nın taksi ücreti Alabanda Turizm tarafından ödendi.

İSTANBUL'dan Feyza Bayoğlu'nun Layd merdiveni Dağ Halı tarafından değiştirildi.

İSTANBUL'dan Selahattin Eğriboyun'un Bosch marka aspiratörü yenisiyle değiştirildi.

İSTANBUL'dan Emine İnce'nin Beko elektrik süpürgesi yenisiyle değiştirildi.

ANKARA'dan Yaşar Osman Ceyhan'ın AEG marka buzdolabı fiyat farkı alınarak yenisiyle değiştirildi.

İSTANBUL'dan Çiğdem Elagöz'den alınan gecikme ücreti, ekstrelerinin eline geçikmeli olarak geçmesi nedeniyle Yapı Kredi Bankası tarafından iptal edildi.

ADANA'dan Emine Uzel'in küçülen fanilyaları Obje firması tarafından değiştirildi

İSTANBUL'dan Leyla Yılancı'nın karışıklık sonucu oluşan kredi kartı borcu, Çarşı Mağazası tarafından iptal edildi.

İZMİR'den Burcu Şensoy'dan alınan havale komisyonu İş Bankası tarafından iade edildi

İSTANBUL Çatalca'dan Salih Kırkıç'ın AEG marka çamaşır makinesinin beyni, üst tablası ve deterjan çekmecesi değiştirilerek sorun giderildi.

SİNOP'tan Hasan Altın'ın AEG marka çamaşır makinesinin yenisiyle değiştirilmesine karar verildi

İSTANBUL'dan Bülent Yurtsever’in depozitosu Cine5 tarafından iade edildi

İntema’yı iki ayda üç bin kişi aradı

İntema'nın ücretsiz danışma hattını iki ayda 3 bin kişi aradı. Yapılan istatistiklere göre en çok İstanbul, Ankara ve Bursa'dan aranan Alo İntema'da en fazla aranılan hat ‘müşteri hizmetleri' ve hatlarda kalma süresi ortalama bir dakika.

X