Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tüketicinin ekonomiye güveni azalıyor

  Hürriyet Haber
  19 Temmuz 2007 - 15:59Son Güncelleme : 19 Temmuz 2007 - 18:23

  Nielsen'in 47 ülkede gerçekleştirdiği Tüketici Güven Endeksi araştırmasının sonuçlarına göre global çapta bir güven kaybı yaşanıyor. Türkiye'deki düşüş ise ortalamaya göre daha yüksek.

  Nielsen'in yılda iki defa düzenlediği Tüketici Güven Endeksi  araştırmasının 2006 yılının Kasım ayında açıklanan sonuçlarında 99 puan olan dünya ortalaması, 97 puana geriledi. Araştırma sonuçlarına göre, 4 puanlık bir azalma kaydeden Türkiye 76 puanla endeks ortalamasının altında yer aldı. Türk tüketicisinin güvenindeki azalma, gelecek bir yıl içerisinde iş imkanları konusundaki olumsuz görüşlerinden kaynaklandı. Tüketicilerin en büyük endişeleri de, siyasi istikrar ve ekonomi ile ilgili.

  Araştırmanın global sonuçlarına göre ülkelerinde iş imkanlarının  geleceği konusunda olumlu düşünenlerin oranı yarıdan fazlayı bulurken, Türkiye'de bu oran yüzde 26 ile global ortalamanın altında kalıyor. Global düzeyde en önemli endişe alanları yüzde 21 ile  ekonomi, yüzde 17 ile sağlık ve yine yüzde 17 ile iş güvencesi olarak  sıralanıyor ve küresel iklim değişikliği endişesi dördüncü sırada yer  alıyor.

  Endekste 135 puanla Hindistan ve 132 puanla Norveç en üst sırada yer alırken, Portekiz ve Kore ise en alt sıralarda bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı