ESKİŞEHİR HABERLERİ

Tüketicilere "hakkınızı arayın" önerisi

AA / Zehra Aydın
17.01.2015 - 16:24Son Güncelleme :

- ESOGÜ İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Atasoy: "Federasyonlar olumsuz düşüncelere kapılmadan haklı olan tüketicinin, hakkının peşinde sonu kadar koşsunlar. Açılan davalarda tüketicilerden mahkeme harcı alınmadığı gibi mahkeme tüketicinin aleyhine sonuçlansa bile avukat ücreti ve mahkeme masraflarını ödeme sorumluluğu yok"

YEREL HABERLER ESKİŞEHİR

AA / Zehra Aydın

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ömer Adil Atasoy, "Federasyonlar olumsuz düşüncelere kapılmadan haklı olan tüketicinin, hakkının peşinde sonu kadar koşsunlar. Açılan davalarda tüketicilerden mahkeme harcı alınmadığı gibi mahkeme tüketicinin aleyhine sonuçlansa bile avukat ücreti ve mahkeme masraflarını ödeme sorumluluğu yok" dedi.

Atasoy, Odunpazarı Ziraat Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen "Yeni tüketiciyi koruma kanunun getirdikleri" konulu konferansta, farklı mesleklerde olan tüketicilerin haklarını savunmalarının kolay olmadığını söyledi.

Tüketicilerin pozitif bir ayrımcılıkla korunması gerektiğini vurgulayan Atasoy, "Tüketici karşısında yer alan satıcı veya hizmet sunan kişiler belirli bir ticari, mesleki faaliyet dolayısıyla bunun eğitimini alıyorlar. Belirli bir mesleki grup içinde örgütleniyorlar ve bunlar ekonominin arz tarafını yani mal-hizmet üreten tarafını teşkil ediyorlar. Tabi ekonomi tek taraflı değil. Bide ekonominin talep tarafı var, bu kısmını da tüketiciler oluşturuyor" diye konuştu.

Tüketicilerin yakın zamana kadar bir örgütlenmesi olmadığını aktaran Atasoy, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesiyle birlikte tüketicilerin haklarının savunulmaya başladığını anlattı.

Federasyonların, tüketici haklarını korumada çekimser davrandığını savunan Atasoy, şunları kaydetti:

"Federasyonlar olumsuz düşüncelere kapılmadan haklı olan tüketicinin, hakkının peşinde sonu kadar koşsunlar. Açılan davalarda tüketicilerden mahkeme harcı alınmadığı gibi mahkeme tüketicinin aleyhine sonuçlansa bile avukat ücreti ve mahkeme masraflarını ödeme sorumluluğu yok. Çok değerli Bakanlığımız masraflar konusundaki sorunluluğu üzerine alıyor."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Tüketicilere "hakkınızı arayın" önerisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ocak 2015 tarihinde saat 16 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tüketicilere "hakkınızı arayın" önerisi haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

19 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:21
 • Guneş
  08:07
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:43
 • Yatsı
  19:19
Sayfa Başı