ANKARA HABERLERİ

Tüketiciler bu karara çok sevinecek

Bayram TÜRKMEZ/DHA
06 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 06 Haziran 2013 - 11:47

Gölbaşı Belediyesi’nde zabıta memuru olarak çalışan Sinan Demir, çektiği ihtiyaç kredisi nedeniyle kesilen 262.5 TL dosya masrafının haksız olduğunu belirterek, iadesi için açtığı dava sonucu lehine karar verildi. Davayı kazanan Demir, bugüne kadar ödediği dosya masrafı ve aidatları alırken, kararın kesin olduğunu ve emsal teşkil ettiğini belirtti.

Bayram TÜRKMEZ/DHA

Zabıta memuru Sinan demir, Gölbaşı Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne başvurdu. Gölbaşı Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti, tüketiciyi haklı bulurken alınan dosya masrafının iade edilmesi gerektiği yönünde karar verdi. Banka karar zerine itiraz ederek dava açtı. Ankara 3’üncü Tüketici Mahkemesi’nde görülmeye başlayan dava, tüketici lehine sonuçlandı. Mahkeme, ‘Satıcı ve sağlayıcının tüketici ile müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır’ hükmüne yer verdi.

PARASINI GERİ ALDI

Sinan Demir, mahkemenin lehine sonuçlanması ile birlikte kesilen dosya parası 262.5 TL’yi geri aldı. Demir, bu kadarın kesin olduğunu ve emsal oluşturduğunu belirterek şöyle dedi:
“8-9 yıldır kredi kartı kullanan birisi olarak söylüyorum, bankalara ödediğim tüm aidat ve kesintileri geri aldım. Bütün tüketicilere buradan çağrı yapmak istiyorum. Hiçbir şeyden çekinmeyip, haklarını arasınlar. Muhakkak kazanan kendileri olacaktır. Umarım bu konuda köklü yasal düzenlemeler yapılır ve bankalarla tüketiciler karşı karşıya gelmez.”
Sinan Demir, Gölbaşı Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti ve Ankara 3’üncü Tüketici Mahkemesi’ne teşekkür ederek, çıkan karardan mutlu olduğunu belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tüketiciler bu karara çok sevinecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Haziran 2013 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tüketiciler bu karara çok sevinecek haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:47
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı