Ege Haberleri

EGE

  Tüketici kandırılıyor

  Cavit AKGÜN, (DHA)
  06 Ağustos 2014 - 01:14Son Güncelleme : 02 Ağustos 2014 - 14:38

  MAYBİR Başkanı Ziya Şahin, kilosu 8 liraya toptancıya sattıkları balın, market raflarında 15 ile 30 lira arasında olmasına tepki gösterdi.

  MUĞLA Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR), marketlerdeki bal fiyatına isyan etti. Bal üreticileri, maliyetleri son dört yılda yaklaşık yüzde 35 artmasına rağmen satış fiyatlarında değişiklik olmadığına dikkat çekti. Kilosu 8 liraya toptancıya sattıkları balın, market raflarında 15 ile 30 lira arasında olmasına tepki gösteren

  MAYBİR Başkanı Ziya Şahin, butik ballarda fiyatların, yöreye göre değişmekle birlikte ortalama üretici maliyetinin 7.5-8 lira olduğunu belirtip, “Birileri tüketiciyi kandırıyor” dedi. Şahin, ayçiçeği, çam ve çiçek balları üreticilerine, ellerindeki ürünü geçen yılki fiyattan satmama çağrısında bulundu. Şahin, üreticinin bankaya olan borcunu bilen bazı tüccarların bunu fırsatçılığa çevirdiğini ileri sürdü.

  Üretim yeterli

  Bu yıl arıcılık sektöründe hava şartları nedeniyle bölgeler arası büyük farklar olduğunu dile getiren Şahin, “Yağışlar çok zamansız oldu. Bölgesel olarak verim farklılıkları da yaşanacak. Geçen yılki kadar olmasa bile bu yıl ülkemizin yiyebileceği miktarda çiçek balı olacaktır. Çam balında ise hava şartları iyi gidiyor. Bu ay aynı şekilde devam ederse Türkiye’nin çam balı ihtiyacını karşıladığımız gibi ihraç edebilecek potansiyele yaklaşmış oluruz. Geçen yıl 20-25 bin ton arasında çam balı üretimi gerçekleştirmiştik, bu yıl bunun 25 bin tona çıkacağını tahmin ediyoruz” dedi.

  Fırsarçılar var

  Zor şartları olan arıcıların evinde ayrı, dağlarda ayrı üretim yaptığına dikkat çeken Şahin, “Ancak bal tüccarları, bu işler çok kolaymış gibi fiyat düşürmek için yalan yanlış beyanlarda bulunuyor. Hiç kimse endişe etmesin, bal sıkıntısı yaşanmaz. Fiyatları aşağıya çekebilmek adına her türlü ayak oyunları oynanıyor. Arıcılarımızın yanına giden toptancılar, ‘Türkiye’de bal yok, ithal edilecek’ gibi söylemler var. Buna kanmasınlar. Arıcılarımız, ürettikleri balı hemen satmasın, direnç göstersinler. Fırsatçılara fırsat tanımasınlar” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı