Tüketici güveni hafifçe geriledi

Hürriyet Haber
01 Ağustos 2009 - 11:50Son Güncelleme : 01 Ağustos 2009 - 11:50

GFK Türkiye'nin araştırmasına göre, bu yılın Haziran ayında 82 olan Tüketici Güven Endeksi, Temmuz ayında küçük bir düşüşle 81 puana indi.

Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Birliğine (AB) üye ve aday ülkelerin ekonomik konjonktürlerini takip etmek amacıyla yürütülen “İşyeri ve Tüketici Araştırmaları Ortak Uyumlu AB Programı”nın tüketici araştırmasını Avrupa Komisyonu adına yürüten GFK Türkiye, Temmuz ayına ilişkin Tüketici Güven Endeksi'ni açıkladı.

Buna göre, Haziran ayında 82 olarak hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, Temmuz ayında 81 puan oldu.
Tüketiciler, Temmuz ayında “ekonomiyi, Ergenekon Davasını ve terörü” son bir ay içinde Türkiye'nin gündemindeki en önemli olay veya konu olarak ifade ettiler.

ENDEKSİN ALT KALEMLERİ

Endeksin alt kalemlerine ve değişim oranlarına bakıldığında ise Temmuz ayında gelecek 12 ay için hanenin maddi durumuna yönelik beklenti, bir önceki aya göre çok küçük bir artışla 97,5'ten 97,7 oldu.

Genel ekonomik duruma yönelik beklenti, bir önceki aya göre 5,9 puan (yüzde 5,4) azalarak 103,8'e indi. İşsizlik oranına yönelik beklenti ise 2,2 puan (yüzde 2,9) azalarak 76,1'den 73,9'a düştü. Tasarruf eğilimi ise bu ay 3,9 puan (yüzde 8,7) artarak 44,7'den 48,6'ya çıktı.

Tüm AB üye ve aday ülkelerde aynı sorular ve yöntemle hesaplanan Tüketici Güven Endeksi ülkeler arası karşılaştırmasına göre, Haziran ile karşılaştırıldığında Temmuz ayında Avrupa Birliği ortalamasında 2 puanlık artış kaydedildi.

Ülkelere bakıldığında Bulgaristan'da 7 puan, İtalya ve Almanya'da 3'er, İngiltere ve İspanya'da 2'şer puan, Fransa'da 1 puan artış görüldü.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı