Tüketici en çok üretim sektöründen memnun

ANKA
16 Şubat 2006 - 16:03Son Güncelleme : 16 Şubat 2006 - 16:14

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksinde (TMME), müşteri memnuniyetinde "üretim sektörü" birinci oldu.

Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi’nin, 2005’in son çeyreğine ilişkin, yedi sektörü kapsayan ilk sonuçları açıklandı. TMME’nin beyaz eşya, televizyon, binek otomobil, zincir market, bireysel bankacılık, eğitim hizmetleri, sağlık hizmetleri olmak üzere yedi sektörü kapsayan araştırması, 81 ilde, 10 binin üzerinde müşteri görüşmesi ile yürütüldü.

Toplam 35 kuruluş incelenirken, ele alınan sektörler arasında ilk sırada gelen beyaz eşyayı televizyon ve binek otomobil izledi. Çalışmaya konu olan sektörler esas alındığında, müşterilerin üretim sektöründeki memnuniyet düzeyinin, hizmet sektörüne oranla daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu doğrultuda oluşan Ulusal Endeks ise 72.5 seviyesinde gerçekleşti.

AMAÇ KALİTE VE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ GELİŞTİRMEK

20’yi aşkın ülkede yürütülen Ulusal Müşteri Memnuniyeti Endeksi’nin Türkiye uygulaması olan TMME, kalite ve müşteri memnuniyeti bilincinin geliştirilmesini amaçlıyor. Sektör ve kurum bazında sonuçlar verebilen Endeks ile ayrıca, şirketlere, kendi sektörlerindeki yerini tespit etme, rakiplerinin durumunu görme ve strateji geliştirme imkanı sunuluyor.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve KA Araştırma ortak girişimiyle yürütülen TMME, yeni sektörler ve kurumlar için her üç ayda bir yapılacak. TMME çalışması kapsamında, Müşteri Memnuniyeti Endeksi dışında, Müşteri Beklenti Endeksi, Algılanan Kalite Endeksi, Algılanan Değer Endeksi, Müşteri Şikayet Endeksi ve Müşteri Bağlılık Endeksi verilerine kurumsal, sektörel ve ulusal bazda ulaşılabilecek. TMME’nin yılda 4 kez Ulusal Gelişim Raporları da hazırlanacak.

ENDEKSLER

100 üzerinden değerlendirilen sektörel müşteri memnuniyeti endeksleri şöyle:

SEKTÖR

TMME

Ulusal Endeks

72.5

Beyaz Eşya

78

Televizyon

77

Binek Otomobil

77

Zincir Market

74

Bireysel Bankacılık

73

Eğitim Hizmetleri

62

Sağlık Hizmetleri

59ENDEKS KIYASLAMASI


SEKTÖR

TMME  TÜRKİYE

ACSI ABD

Ulusal Endeks

72,5 73,2

Beyaz Eşya

78 80

Televizyon

7781

Binek Otomobil

77 80

Zincir Market

74 73

Bireysel Bankacılık

73 75

Eğitim Hizmetleri

6277

Sağlık Hizmetleri

59 71 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı