ESKİŞEHİR HABERLERİ

Tüketici Bilinçlendi

IHA
03.10.2015 - 12:26Son Güncelleme :

SÜLAHİ ÖZALP

IHA

Yılın ilk 6 ayında Eskişehir’de 72 bin Türkiye genelinde ise 1 milyon 900 bin kişi haklarını aramak için yetkili makamlara ve tüketici hakem heyetlerine başvurarak rekor kırdı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Tüketiciyi Koruma Derneği Şube Başkanı Sülahi Özalp, tüketicilerin her yıl daha fazla bilinçlendiğini bunun da rakamlara yansıdığını dile getirdi. Eskişehir’de tüketici şikayetlerinin 2013’te 20 bin, 2014’te 70 bin 2015’in ilk yarısında 72 bine ulaştığına vurgu yapan Özalp, tüketici şikayetlerinin Eskişehir’de 100 bine Türkiye genelinde ise 4 milyona ulaşmasının beklendiğini belirtti.
İLK SIRADA BANKALAR VAR
Geçmiş yıllarda olduğu gibi tüketicilerin en çok şikayet ettiği kurumların yüzde 85 ile bankalar olduğunu ifade eden Özalp şu şekilde konuştu:
"Bunlar kredi kartı aidatları, kredilerden alınan dosya masrafı ücretleri adı altında kesilen ücretlere ilişkindir. Yine tüketicilerimizin şikAyetlerinin yüzde 15’i ayıplı mal, mesafeli satış, elektronik cihazlar, ayıplı hizmetler ve diğer şikAyetlere ilişkin konulardır.”
TÜKETİCİLER HAKLI
Eskişehir içinde hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri kararlarına göre tüketici şikAyetlerinin yüzde 90’ının haklı görüldüğünü de kaydeden Özalp, konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı:
“Tüketicilerimizin haklarını arama konusunda mücadele ettiği, alışverişlerde fatura, garanti belgesi kullanma kılavuzu ve sözleştirme gerektiren mal alımı ve bankacılık işlemlerinde de belge aldıklarını ve daha bilinçli alışveriş ve tüketim yaptığı aşikArdır. Tüketicilerimizin bilinçli tüketici olma konusundaki tutumlarının tüm alışverişlerde de sürmesini diliyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Tüketici Bilinçlendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ekim 2015 tarihinde saat 12 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tüketici Bilinçlendi haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:56
  • Guneş
   07:39
  • Öğle
   12:54
  • İkindi
   15:31
  • Akşam
   17:48
  • Yatsı
   19:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı