"Ünal Özüak" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ünal Özüak" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ünal Özüak

Tükeniş öyküsü

OKTAY Mahmuti elinde ‘gül gibi sararıp solan, yılların Anadolu Efesi’nin, Hürrem Sultan’ın Meryem’i gibi ‘tükeniş sendromu’na girmesini izlemek üzüyor gerçekten.

Seri boyu,’Ömer Onan’ın genç ve atamaz modeli’ Doğuş’un yıpratıcı, aslında çoğu sarılmalı faullü olan, savunmasından medet umdu. Elinde Semih ve Kerem Gönlüm varken pota altını ihmal etti. Basketbolun ‘b’sinden anlamazların yazı ve söylemleriyle yarattıkları kendini ordan oraya atan, sözüm ona savaşan ‘enerjik ve atlet çocuk’ masalına kapılarak koskoca Efes’i 2. sınıf bir takım haline getirmeyi başardı. Bütün yıl dış atışa bağımlı dört dışarda çakılı pivotsuz oynattı. Savanovic’i 4 oynatarak etkisini sıfırladı. Yıldız atıcılarını ratasyon türbülansında mundar etti. Lodos yemiş balığa dönen çift NBA yüzüklü Vujacic’le kulübü mahkemelik hale getirdi.

Bandırdılar!

DAHA ilk yarıdan 14’de 9 üçlük yağmuru yağdıran takıma alan savunması yapmak inanılır gibi değil demeyeceğim; çünkü kenarda Mahmuti varsa inanılır. Zaten fizik ve kafaca toparlanamamış Farmar oyun kurucuda başlayınca Efes zivanadan çıkmış gibiydi maç başında. Banvit ilk çeyrekten başlayarak olağan şüpheli adamları Mejia, Chuck Davis, Simmons, Serkan’la Efes’in pasif alan savunmasından geri kalan ellerine geleni üçlük olarak peşpeşe sokunca 48-31’lik seri bitti anonsu veren bir skorla kapattılar ilk yarıyı. Dört sefer final kapısından dönen Banvit kararlılığını sonuna kadar sürdürdü. Mahmuti alan savunması aymazlığını sürdürerek ritmi lehine döndürecek hiçbir hamle yapmayınca skor ve momentum evsahibi lehine, yorgunluk yüzünden son çeyrekte biraz eriyerek sürdü. Orhun Ene görece sınırlı imkanlarıyla takımını finale taşırken koçluk kariyerinde kreşendo yaptı.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI