İZMİR HABERLERİ

TUJJB Bilimsel Kongresi başladı

DHA
30.05.2018 - 16:26Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'de 30 Mayıs - 2 Haziran tarihleri arasında fuarizmir'de gerçekleşecek Türkiye Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği (TUJJB) Bilimsel Kongresi, başladı. Deprem tehlikesi, iklim değişiklikleri, kuraklık, taşkınlar, tsunamiler başta olmak üzere akademik program kapsamında bilgi paylaşımı ve tartışmaların yapılacağı kongrede birçok bilim insanı yer alacak.

Türkiye Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği Bilimsel Kongresi (TUJJBBK) fuarizmir'de başladı. Kongre, dört yılda bir yapılan Uluslararası Jeodezi ve Jeofizik Birliği'nin 2023 yılında düzenlenecek olan Türkiye'nin aday olduğu Genel Kurulu öncesinde IUGG kapsamına giren bilimsel potansiyelini ortaya koyarak başvuru gücünü artıracak. 2 Haziran tarihine kadar A, B ve C seminer salonlarında devam edecek olan bilimsel kongrede yüzlerce bilim insanı ve akademisyen depremler, iklim değişiklikleri, kuraklık, taşkınlar gibi konuları dinleme fırsatı yakalayacak. DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Hüseyin Çatal, "Ülkemiz 2023 yılında Montreal'de yapılacak Uluslararası Jeodezi ve Jeofizik Birliği'nin toplantısını düzenlemeye aday. Bu organizasyonun hazırlık sürecini DEÜ ve İKÇÜ yürütüyor. Farklı kıtalardan farklı ülkelerin aday olmasının beklenen organizasyonun oylaması 8 - 19 Temmuz 2019'da yapılacak. 59 ülke oy kullanacak. Adaylık dosyası son teslimi 19 Ocak 2019'dur. Temmuz 2019'da inşallah hayırlı netice alınır ve Türkiye'de gerçekleşir" dedi.

IUGG Genel Sekreteri Prof. Dr. Alik Ismail Zadeh, katılımcılara birlikleri hakkında bilgiler verdi. Bilim konusundaki politikalarını, yaptıkları kongreleri anlatan Zadeh, "IUGG, en eski sivil toplum örgütü. Bilim diplomasini teşvik için kurulmuştu bu kuruluş. 60 tane düzenli üyemiz, 11 ortak üyemiz var. Bilime ve bilim insanlarına hizmet veriyoruz. Biz birliği, bilim diplomasisini, işbirliğini teşvik ediyoruz. Birleşmiş Milletler ve farklı kuruluşlar vasıtasıyla yapıyoruz. Uluslararası Bilim Konseyi'nin çeşitli kuruluşlarıyla da çalışıyoruz. 2019'da adaylık oylaması yapılacak. Türkiye de aday" diye konuştu.

Çok başarılı bir kongre diliyorum. İzmir'de sizinle birlikte olduğum için çok mutluyum" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde TUJJB Bilimsel Kongresi başladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı