VAN HABERLERİ

TÜİK Eleştirilerine Coşğun’dan Tepki

IHA
22 Ekim 2015 - 12:51Son Güncelleme : 22 Ekim 2015 - 12:52

TÜİK VAN BÖLGE MÜDÜRÜ ÖZER COŞĞUN, SON ZAMANLARDA BAZI KESİMLERCE TÜİK VERİLERİNİN DOĞRU YANSITILMADIĞI YÖNÜNDEKİ ELEŞTİRİLERE TEPKİ GÖSTEREREK, KURUMUN İMAJININ ZEDELENMEK İSTENDİĞİNİ SÖYLEDİ.

IHA

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdürü Özer Coşğun, son zamanlarda bazı kesimlerce TÜİK verilerinin doğruyu yansıtmadığı yönündeki eleştirilere tepki göstererek, kurumun imajının zedelenmek istendiğini söyledi.
1926 yılında kurulan TÜİK’in, cumhuriyet tarihiyle yaşıt ve köklü bir geleneğe sahip teknik bir kurum olduğunu belirten Özer Coşğun, TÜİK’in verilerinin doğruyu yansıtmadığı ve siyasi iradeye göre hareket ettiği yönündeki eleştirilerin kurumun imajına çok zararlar verdiğini kaydetti. İnsanların olumsuz ve gerçeği yansıtmayan haberlere daha çok inanma yönünde eğilim gösterdiğini anlatan Coşğun, “Olumsuz bir imajı düzeltmek de çok zaman ve emek gerektirmektedir. Toplumda halen ‘Siz pinpon topu ile enflasyon hesaplıyorsunuz’ diyen insanlarla karşılaşmaktayım. Zamanında yayılan olumsuz ve kara çalıcı bir haberin etkisinin ne kadar uzun sürdüğüne dair çok önemli bir kanıt niteliğinde. Enflasyon oranı yüksek açıklandığında herkesçe hemen kabul görmekte, biraz düşük açıklandığında ise ‘TÜİK bilerek düşük gösterdi’ diye eleştirilmektedirler. Halbuki TÜİK, 5429 Sayılı Kanunca belirlenmiş bireysel verilerde gizlilik ilkelerine riayet etmek kaydıyla oldukça şeffaf çalışan bir kurumdur. Üretilen tüm istatistikler, kullanılan yöntemleriyle birlikte resmi web sitesinde açıklanmaktadır. Her ay, enflasyon sepetine dahil olan ürünler, aylık fiyatlarıyla ve ağırlıklarıyla birlikte web sitemizde yer almaktadır. İstatistiksel hesaplama yöntemlerinden anlayan herkes, buradan enflasyonu kendisi de hesaplayabilir” dedi.
“OLUMSUZ HABERLER BİZİ ÜZÜNTÜYE SEVK EDİYOR”
Son günlerde özürlü bakım parası alan 500 bin işsiz kişiyi TÜİK’in istihdamda gösterdiğine ve böylelikle işsizlik oranını düşük gösterdiğine ilişkin haberlerle karşılaştıklarını ve bu durumun kendilerini oldukça üzüntüye sevk ettiğini vurgulayan Coşğun, “Uluslararası tanım gereği, bir kişi engelli, hasta, yaşlı gibi bakıma muhtaç bir yakınına bakıyor ve bu hizmeti karşılığında bir ücret alıyor ise bu kişi istihdamda gösterilmektedir. Kaldı ki, istihdamda sayılmasalardı bile bu kişilerin işsiz sayılabilmeleri için referans dönemde hiç gelir getirici işle uğraşmamış, son dört hafta içinde aktif iş aramış ve iş bulduğu takdirde 15 gün içerisinde işbaşı yapabilecek durumda olmaları (bu üç kriteri de karşılamaları) gerekir. Dolayısıyla her istihdamda olmayan kişi işsiz değildir. Hem işsiz tanımına uymayan hem de istihdamda olmayan ev hanımı, öğrenci, emekli gibi kişiler ‘işgücüne dahil olmayanlar’ şeklinde sınıflandırılmaktadır. Sonuç olarak, 500 bin işsizden söz etmek tamamen gerçek dışıdır. Uluslararası metodolojiyi kullanan tüm ülkelerde bu böyledir. TÜİK, Avrupa standartlarında karşılaştırılabilir nitelikte, AB müktesebatlarına uyumlu yöntemler kullanarak istatistikler üreten bir kurumdur. Uygulamaya yönelik kritik karar aşamalarında, Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (EUROSTAT), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve konunun uzmanı akademisyenlerle değerlendirme yaparak nihai kararı vermektedir. Bu bağlamda, uluslararası metodolojiye ters düşecek hiçbir uygulama yapılmamaktadır” ifadelerini kullandı.
“TÜİK’E SAHİP ÇIKALIM”
Türkiye İstatistik Kurumu’nun uluslararası istatistik camiasında saygın bir yeri olduğunu da sözlerine ekleyen Coşğun, “Lider konumuyla, bölgemizdeki ülkelerin istatistik sistemlerinin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca TÜİK, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu’nun (UNECE) Avrupa İstatistikçiler Konferansı ile OECD İstatistik ve İstatistik Politikası Komitesi (CSSP) Yönetim Kurulu üyeliklerini başarı ile yürütmektedir. İçinde bulunduğumuz bu zor şartlarda, personelimiz büyük bir özveriyle alandan veri derlemeye çalışmaktadır. Bilenler bilir, alandan veri derlemek gerçekten çok zordur. Onca uğraşlarımıza rağmen anketörlerimiz her gün, halen TÜİK’in ne olduğunu bilmeyen, istatistiksel veri derlemenin önemini ve toplumsal faydasını algılamakta zorlanan insanlarla karşılaşmakta ve onlardan veri derlemeye çalışmaktadır. Konunun önemini bilmeyen cevaplayıcılar da vereceği bilgileri manipüle etmeye çalışmaktadır. Mesela; harcama bilgilerini abartma, gelir bilgilerini ise düşük gösterme eğilimi sergilemektedir. Büyük uğraşlar, ikna çapaları, detaylı açıklamalar yapılarak, cevaplayıcılardan doğru veri derlenmeye gayret edilmektedir. Bir de medyada böyle olumsuz haberler çıkınca, alanda bizim işimiz çok daha zorlaşmaktadır. O nedenle, Dünya İstatistik Günü’nü kutladığımız bugünlerde, tüm vatandaşlarımızı bu konuda sorumlu davranmaya çağırıyorum. Bu kurum hepimizin. İstatistiğe hepimizin ihtiyacı var. Doğru istatistik demek, doğru kararlar alınması demek ve doğru yatırımlar yapılması demektir. Hizmetin etkin ve verimli bir şekilde yönlendirilebilmesi, doğru bilgi ile doğru istatistik ile olmaktadır. Emin olunmalıdır ki, TÜİK bu konuda her türlü yönlendirmeden uzak bir şekilde görevini yapmaya gayret göstermektedir” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden TÜİK Eleştirilerine Coşğun’dan Tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ekim 2015 tarihinde saat 12 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TÜİK Eleştirilerine Coşğun’dan Tepki haberi güncellenecektir.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   03:29
  • Guneş
   05:16
  • Öğle
   12:21
  • İkindi
   16:07
  • Akşam
   19:05
  • Yatsı
   20:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı