Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Tuhaf rüyalar

Geçenlerde çok ilginç bir mektup geldi. Sayfalar dolusu mektubun tamamını yayınlamak mümkün olsaydı, sanırım siz de çok etkilenirdiniz.

Doğrusu ben öylesine etkilendim ki, bunun üzerine yeni düşünceler içine girdim. Aynı zamanda daha önce geliştirdiğim bazı teorilerin açıklaması gibi olduğu için de etkilemiş olabilir. Fakat, bu konu üzerinde daha ayrıntılı çalışmalar gerekir. Yani teorilerimi burada açıklamak için bir süre daha inceleme yapmalı sonra açıklamalıyım. Fakat yine de bu mektubun özellikle rüyalar bölümünü aktaracağım.

'Çocukluğumdan itibaren tuhaf rüyalar görüyorum. Sanki birbirinin devamı gibi olan bu rüyalarıma pek fazla açıklama getiremiyorum. Fakat yaşadığım olayları düşünürken garip bir anlamı olduğunu hissediyorum.

Gördüğüm rüyaların tamamını sırasıyla anlattığım zaman içinde gizli bir anlam varmış gibi geliyor bana. Bu rüyaların en ilginç tarafı da hiç bilmediğim yerler, hiç tanımadığım insanlar ve bugüne kadar duymadığım hikayeler içeriyor olması. Hatta öyle rüyalarım var ki uyandıktan sonra gördüğüm eşyaların ne işe yaradıklarını bile düşündüm ve çıkartamadım. Ama rüya sırasında ne işe yaradıklarını biliyorum ve bunlardan rahatsız olmuyorum.

Rüya gördükten sonra düşündüğüm diğer tuhaflık ise, sanki gördüğüm o tuhaf yerlerde yaşıyor olduğum duygusu. Uyandığım zaman bile rüyadaki halim bir süre daha devam ediyor. Şayet rüya sırasında büyük bir sevinç duygusu oluşmuşsa, uyandıktan sonra da devam ediyor. Veya korkuyorsam, uyandıktan sonra da korkmaya devam ediyorum ve bu duygulardan uzaklaşmak hayli zamanımı alıyor.'

Adının açıklanmasını istemeyen okurumun mektubu daha sonra rüyaları anlatarak devam ediyor. Ancak bu rüyalardan bir tekini bile anlatmaya kalksam dizi olabilecek nitelikte. Bir çeşit kısa bir hikaye olabilecek kadar uzun rüyalar. En ince ayrıntısına kadar renk, duygu ve düşünce zenginliği içeriyor. Ve şöyle düşünüyorum, mutlaka bu mektubun sahibinden başka pek çok kişi de benzer zenginlik içeren ve yaşanmışlık duygusu taşıyan rüyalar görüyorlardır. Ve bu duruma kısa bir açıklama yapmak gerekir. Özellikle kişiler rüyalarında hiç bilmedikleri yerlerde dolaşıp hiç bilmedikleri bilgilerle karşılaşıyorlarsa, C.G. Jung'un 'kollektif bilinçaltı'ndan gelen sembol ve bilgileri taşıdığı yolunda bir yorum yapılabilir.

Rüyalarda görülen semboller çeşitlilik gösteriyor. Kişisel semboller, geleneksel semboller ve evrensel semboller görülebiliyor.

Kişisel semboller, sadece kişiye özel ve başka hiç kimsenin yorumlayamayacağı semboller oluyor. Geleneksel semboller ise, kişinin içine doğduğu kültürün geleneksel sembollerini içeriyor. Evrensel semboller, dünya üzerinden gelip geçmiş tüm medeniyetlerin ortak özelliklerini taşıyor ve şu anda en gelişmiş ülkede yaşayan insan ile ilkel bir kabilede yaşayan kişinin rüyasında aynı anlamı oluşturuyor.

Renk, koku, ses, duygu ve düşünce zenginliği olan rüyalar gören kişilerin genellikle standart zekanın üstünde bir zekaya ve hassasiyete sahip oldukları biliniyor. Rüyadan uyandıktan sonra rüya esnasında hissedilen duyguların devam etmesi ise, farklı bilinç halinden (Rüya bilinci) normal bilince geçişin hızlı olması yüzünden duyguların devam etmesi, şeklinde açıklanabilir.

Aslında rüyalar üzerinde çok ayrıntılı ve çeşitli çalışmalar yapılıyor ve ilginç keşiflerde bulunuluyor. İnsanın anlaşılması, rüyaların çözümüyle birlikte yepyeni boyutlar kazanabilir diyorum, Yasemin'ce...
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI