Tuğçe'nin tacizden kurtardığı 2 kız kayıp

DHA
01 Aralık 2014 - 09:54Son Güncelleme : 01 Aralık 2014 - 09:51

Almanya’nın Offenbach kentinde bir restoranda taciz edilen iki genç kızı korumak isterken uğradığı saldırıda ağır yaralanan ve ailesinin onayı ile yaşam destek ünitesinde fişi çekilen 23 yaşındaki Tuğçe Albayrak’a Federal Liyakat Nişanı verilmesi için başlatılan imza kampanyasına destek çığ gibi büyüdü. Alman polisi, Tuğçe’nin kurtardığı iki kızın ortaya çıkarak ifade vermesi için yeniden çağrı yaptı.

Offenbach'ta bir kliniğe kaldırılan, yaşamından umut kesilen Tuğçe Albayrak’ın bağlı bulunduğu cihazlar, ailesinin isteği üzerine cuma akşam saatlerinde kapatıldı. 15 Kasım'da meydana gelen olayda Tuğçe Albayrak bir fast food restoranının tuvaletinde erkeklerin tacizine uğrayan iki genç kızı korumak isterken düşmüş ve başını bir taşa çarparak beyin travması geçirmişti.

Tuğçe Albayrak’tan umut kesilince ailesinin onayı ile beyin ölümü gerçekleşen Türk kızının fişi çekildi. Tuğçe Albayrak’ın ölümüne neden olan Sırp kökenli genç ise tutuklandı. Tacize uğrarken kurtarılan iki genç kayıplara karışırken, polis bunları tanık olarak dinlemek üzere iki genç kızı aradığını açıkladı.

Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier, Tuğçe Albayrak’ın gösterdiği cesaretten dolayı Federal Liyakat Nişanı için önerileceğini açıkladı. Tuğçe Albayrak'a Federal Liyakat Nişanı verilmesi için change.org internet sitesi üzerinden Cumhurbaşkanlığı'na iletilmek üzere hazırlanan dilekçeye birkaç gün içinde 100 binden fazla insan imza attı.

ORGANLARI BAĞIŞLANACAK

Bu arada Pro7 kanalında Tuğçe’nin ailesinin onayı ile organlarının alındığı ve bunların bağışlandığı ifade edildi. Tuğçe’nin vahşi bir suçun kurbanı olduğunu, olaydan dehşete kapıldığını ve sarsıldığını ifade eden Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, genç kızın ailesine yönelik taziye mesajı yayınladı. Gauck’un "Kimse sizin, ailenizin ve kızınızın arkadaşlarının acısını ölçemez. Başkalarının yüzlerini çevirdiği yerde Tuğçe örnek bir şekilde yüreklilik ve medeni cesaret göstermiş ve şiddet mağdurlarının yanında durmuştur" dediği mesaj Alman medyasında geniş yer buldu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı