Gündem Haberleri

  Tuğçe Barış sinyal vermiyor

  Umut ERDEM / ANKARA
  29.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen yıl temmuzda üzerine çip takılıp İztuzu plajından denize salınan Caretta caretta Tuğçe Barış, 35 günde Gazze’ye ulaştı. 5 ay Gazze’de sinyal verdi. 8 aydır ise hiçbir sinyal yok.

  2011 Temmuz’da Özel Çevre Koruma Kurumu, Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) ile birlikte Dalyan’da “Deniz Kaplumbağalarının Araştırılması ve Korunması Projesi” kapsamında 2 Caretta caretta’ya, “TR-90” numaralı çip taktı. Muğla Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış, 60 yaşındaki Caretta caretta’ya Akdeniz ülkelerine barış getirmesi dileğiyle “Tuğçe Barış” adını verdi. Diğer deniz kaplumbağasına ise sadece bir kod numarası verildi.

  İnternetten takip

  Üzerlerinde çip olan deniz kaplumbağaların güzergahı “Rac/Spa” adlı merkezin çalışmalarıyla www.seaturtle.org internet adresinden izlenebiliyor. 2011 Temmuz’unda geceyarısı İztuzu Plajı’ndan denize salınan Tuğçe Barış, 35 günde, 1056 kilometre yol katederek Gazze’ye ulaştı. Tuğçe’nin Gazze’ye gidişi “İsrail ambargosunu deldi” esprilerine neden oldu. Kaplumbağa uydu, haritasında en son 11 Aralık 2011’de görüldü. Yaklaşık 5 ay Gazze sahilinde görüntülenen Tuğçe Barış’tan 8 aydır haber alınamıyor.

  Ya öldü ya anteni kırıldı

  DEKAMER’in Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, şunları söyledi: “Ya kaplumbağa antenini kırdı ve cihaz zarar gördü ya da kaplumbağa bir şekilde öldü. Cihazın pili de bitmiş olabilir. O bölgede kışlıyor olabilir. Dişiler her yıl göç etmiyor. Tuğçe Barış, önümüzdeki sene bir yuvalama için tekrar Dalyan’a gelirse çok ilginç bir bilgi olacaktır. Biz onlara bir de metal numara veriyoruz. O numarasından tanıyoruz.”

  Gazze’de kalmıştı

  Muğla İztuzu’ndan suya giren Tuğçe Barış Gazze’ye gitmiş, uzun bir süre oradan ayrılmamıştı. Tuğçe’nin Gazze’ye gidişi “İsrail ambargosunu deldi” esprilerine neden olmuştu.

  Tuğçe Barış sinyal vermiyor

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı