ANKARA HABERLERİ

TÜDEF’ten toplu taşımada 1 kuruşluk indirime suç duyurusu

Hürriyet Haber
30.08.2009 - 00:00Son Güncelleme : 29.08.2009 - 23:25

Mahkemenin ulaşım zammına ilişkin yürütmeyi durdurma kararının ardından, EGO’nun UKOME kararıyla 1 kuruşluk indirime gitmesini, “Kanuna karşı hile yoluna saparak mahkeme kararına uymama” olarak nitelendiren TÜDEF, Gökçek ve Ulu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Hürriyet Haber

TÜKETİCİ Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma biletlerindeki 1 kuruşluk indiriminin ardından mahkeme kararına uymadıkları gerekçesiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve EGO Genel Müdürü Ömer Ulu hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Ankara 9. İdare Mahkemesi’nin ulaşım zammına ilişkin yürütmeyi durdurma kararının ardından, EGO’nun UKOME kararıyla 1 kuruşluk indirime gitmesini, “Kanuna karşı hile yoluna saparak mahkeme kararına uymama” olarak nitelendiren TÜDEF, Gökçek ve Ulu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Belediye tarafından satılan biletlerin tüm gişelerde eski fiyattan satıldığına dikkat çeken TÜDEF yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Tüketiciye tehdit

Ankara 9. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararının ardından, 1,70 TL’ye çıkan tek binişlik kart fiyatının 1,50 TL’ye, çok binişli kart fiyatının ise 1,40 TL’den 1,20 TL’ye düşürülmesi gerekiyordu. EGO Genel Müdürü Ulu, kanuna karşı hile yoluna saparak mahkeme kararına uymayacaklarını dahası yeni bir zam daha yapma ile de tüketicileri tehdit etmiştir.

İndirimi de gasp ediyorlar

Kamu hizmeti gören şüphelilerin kamu yararı güderek hareket etmeleri gerekirken mahkeme kararını dahi yerine getirmemeleri işin vahametini ortaya koymaktadır. Fiilen indirdik dedikleri 1 kuruşları da gasp etmektedirler. Şüpheliler, Ankara 9. İdare Mahkemesinin kararına uymamışlar, Ayrıca TCK’nın 257. maddesini ihlal ederek şehir için ulaşım sağlayan ticari şirket ve kişilere haksız menfaat sağlamışlardır.

Pratikte indirim yok

Kaldı ki pratik olarak bir indirim de söz konusu değildir. EGO gişelerinde indirim konusu olan 1 kuruşlar iade edilmemekte, kartlı geçiş kapıların kartlarda kalan kuruşlara geçiş hakkı tanımamaktadır.

Teorik olarak EGO kartları üzerinde bir biniş için 1 kuruş eksik yazılması hiçbir anlam ifade etmektedir. Çünkü ne birer kuruşlar geri ödenmekte ne de biniş hakkı verilmektedir.

Bir kuruşluk para üstü nasıl verilecek

CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, mahkeme kararı üzerine toplu taşımda yaptığı “1 kuruşluk indirimi’’ TBMM gündemine taşıdı.

Baytok, Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, şu soruları yöneltti:

Karar niçin uygulanmıyor

“Hükümetiniz göstermelik bir kuruşluk indirimi nasıl karşılıyor? Bilet alırken bir kuruşluk para üstü nasıl verilecek?
Mahkeme kararı niçin uygulanmıyor? Mahkeme kararının Ankaralılar lehine uygulanması yönünde bir girişiminiz olacak mı?
Ankaralı’ya bu keyfi zamla çile çektiren ve mahkeme kararlarını uygulamayan Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında inceleme yaptıracak mısınız?”


Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde TÜDEF’ten toplu taşımada 1 kuruşluk indirime suç duyurusu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:51
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı