ANKARA HABERLERİ

TÜDEF’ten Büyükşehir hile yapıyor iddiası

Hürriyet Haber
21 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 20 Kasım 2009 - 19:45

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, Ankara’da ulaşıma geçen yıl yapılan ikinci zammın; Ankara 9. İdare Mahkemesince yürütmesinin durdurulmasına karşın, Büyükşehir Belediyesi’nin yargı kararına uymak yerine 1 kuruşluk indirime gittiğini bildirerek, işlemin “yasaya karşı hile yoluna sapmak” anlamına geldiği gerekçesiyle sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Hürriyet Haber

Çetin, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Ankara 9. İdare Mahkemesi kararı sonucu Ankara’da 1,50 liradan 1,70 liraya çıkan tek binişli belediye toplu taşım bilet fiyatları ile otobüs ve özel otobüslerin bilet fiyatlarının tekrar 1,50 liraya, çok binişli kartlar ise 1,40 liradan 1,20 liraya düşmesi gerekirken, bunun yapılmadığını belirtti.
TÜDEF’in işlemin “yasaya karşı hile yoluna sapmak” isnadıyla sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını anlatan Çetin, şunları söyledi:
Dalga geçiliyor
“Sorumsuzca davranan, yargı kararlarını tanımazlıktan gelen ve tüketicilerle dalga geçen görevliler hakkında Ankara Sulh Hukuk Hakimliğinde 1 kuruşluk tazminat davası açmış bulunuyoruz.
İdari Yargılama Usulü Kanunun 28. Maddesi (mahkemelerin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre, gecikmeksizin işlem tesis etmeye mecburudur. Mahkeme kararlarının 30 gün içinde kamu görevlilerince kasten yerine getirilmemesi halinde ilgili, idare aleyhine dava açılabileceği gibi, kararı yerine getirmeyen kamu görevlisi aleyhine tazminat davası açılabilir) demektedir. Ayrıca (İdare, Mahkeme kararlarını hiçbir surette değiştiremez ve bunları yerine getirilmesini geciktiremez) demektedir.
1 kuruşu iade etmediler
Yasanın amir hükmüne karşılık, Federasyonumuz tarafından idareye ihtarname çekilmiş ve mahkeme kararına uyulması konusunda başvuru yapılmış ancak bunlar gayri ciddi bir tavırla karşılaşmış ve sonuç alınamamıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi mahkemenin açık hükmünü ciddiye almadığı gibi üstelik ‘zam yapacaklarını’ açıklayarak Ankara halkını tehdit yoluna gitmiştir.
Ayrıca ilk aylarda bu bir kuruşları bile tüketiciye iade etmemişlerdir. Söz konusu bir kuruşu isteyen tüketicilere bilet gişesi memurları ‘ret’ karşılığı vermiş, hakaret etmeye yeltenmişlerdir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde TÜDEF’ten Büyükşehir hile yapıyor iddiası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   06:01
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   19:41
  • Yatsı
   21:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı