ANKARA HABERLERİ

TUDEF: Melih Gökçek’e mahkeme yolu göründü

Hürriyet Haber
07.05.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Danıştay, İçişleri Bakanlığı’nın Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında yapılan suç duyurusuyla ilgili “işleme konmama” kararını bozdu. TÜDEF’ten yapılan açıklamaya göre, bu kararla Gökçek’e ulaşım zammıyla ilgili mahkeme yolu göründü.

Hürriyet Haber

TÜDEF’in ulaşım zammıyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında suç duyurusunun İçişleri Bakanlığı tarafından işleme konulmamasının ardından Danıştay’ya yaptığı itiraz kabul edildi.
Süreç TÜDEF’in, EGO biletlerinin 1.50 TL’den 1.70 TL’ye çıkmasına yaptığı itirazla başladı. TÜDEF’in itirazı yargı tarafından haklı görüldü ancak belediye bilet fiyatlarında sadece 1 kuruşluk indirim yaptı.
1 kuruşluk indirim üzerine TÜDEF’in yaptığı suç duyurusu, İçişleri Bakanlığı tarafından işleme konulmadı. Bunun üzerine dava açan TÜDEF’in iddialarını inceleyen Danıştay, İçişleri Bakanlığı’nın işleme konulmama kararını kaldırdı.
Tüketici Dernekleri Federasyonu’ndan (TÜDEF) yapılan açıklamada Danıştay Birinci Daire’de görülmekte olan davanın sonuçlandığı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e mahkeme yolunun göründüğü belirtilerek şöyle denildi:

Yasaya uygun değil

“Gökçek’e bağlı müfettişlerce suç yoktur raporu nedeniyle soruşturma izni vermeyen Bakanlığa karşı, Danıştay, ‘yaptığın yasaya uygun değil’ kararı vermiştir. Yargıtay kararında ‘Soruşturulması istenen olayda şikâyet konusu eylem somut olduğu gibi kişi ve olay da belirtildiği ve iddiaların ciddi bulgu ve belgelere dayandığı anlaşılmaktadır’ demektedir.

Bakanlığa hukuk dersi

Ayrıca Savcılığa ve İçişleri Bakanlığı’na hukuk dersi vererek, ‘Eğer ihbar ve şikayete konu olayla ilgili bir araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmuş ise bu araştırmanın hakkında araştırma yapılacak kişinin -memuru konumundaki görevlilerle değil- kişinin üstü konumundaki memur ve kamu görevlileri tarafından yapılması gerekir’ diyerek, İçişleri Bakanlığı’na bari bu kadar bariz biçimde yandaşını koruma uyarısında bulunmuştur.

Bir buçuk TL’ye indirimeli

Danıştay’ın kararının açık olduğunu söyleyen ve belediyeyi ulaşım fiyatlarını indirmeye davet eden TÜDEF Başkan Yardımcısı Ali Çetin şunları söyledi: İçişleri Bakanlığı bu dava ile ilgili AKP bürokratı değil TC Devleti bürokratı kimliğine sahip müfettiş görevlendirmeli ve yargıya karşı hile yoluna sapanlar tarafsız yargı önüne çıkarılmalıdır. Ankara’da 2 TL’ye çıkartılan toplu taşım ücreti öğrencisinden, emeklisinden dar gelirlisinden kesilerek özel taşıma sahiplerine zamlarla aktarılan tutarlara düzeltilmelidir. Ankara toplu taşın ücretleri normal seviyesi olan 1,5 TL ye düşürülmeli, ulaşım zammına bakan idari mahkemeler üzerindeki hükümet ve Gökçek baskısı sona ermelidir.

 


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde TUDEF: Melih Gökçek’e mahkeme yolu göründü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:45
  • Guneş
   07:29
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:22
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:11
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı