Gündem Haberleri

  TÜDEF: Melaminli gıdalar toplatılsın

  ANKA
  13.10.2008 - 15:07 | Son Güncelleme:

  TÜDEF Başkanı Ali Çetin, piyasada bulunan “melaminli” ürünlerin toplatması gerektiğini söyledi.


  Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Çetin yaptığı yazılı açıklamada Çin’den ithal edilen süt tozu, sütlü çikolata, sütlü mama gibi ürünlerin içerisinde bulunan “melamin” maddesini ölçecek cihazların Türkiye’de bulunmadığına dikkat çekti ve “Ülkemizde denetim görevini yapmakla yetkilendirilmiş ne Sağlık Bakanlığı’nda ne de Tarım Bakanlığı’nda ‘melamin’ maddesini ölçecek cihaz bulunmamaktadır” dedi.

  Piyasada “melaminli” ürünlerin ne ölçüde bulunduğuna ve nerelerde tüketiciye satıldığına dair herhangi bir bilgi bulunmadığını dile getiren Çetin, düzensiz gelir dağılımı sebebiyle tüketicinin, ürün güvenliğini düşünmeyerek en ucuz ürünü tükettiğini söyledi.

  Çetin sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Piyasa denetim ve gözetimi ile ilgili kuruluşlar görevini yapmadığından, sorunlar ne yazık ki ancak Avrupalı ve ya Amerikalı tüketiciler zarar gördüğünde kamuoyu gündemine gelmektedir. Anayasanın amir hükmü ihlal edilerek tüketici korunmamaktadır. Görevli Bakanlıklar derhal gerekli çalışmayı yaparak, piyasada bulunan ‘melaminli’ ürünleri toplatmalıdır. Bu ürünlerin hangi firmalarca ithal edildiği, hangi bölgelerde tüketimi sunulduğu ve etkilenen olup olmadığı konusunda tüketiciler bilgilendirilmelidir."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı