Gündem Haberleri

  Tucson, Başkan Obama’yı bekliyor

  WashPost
  12.01.2011 - 10:40 | Son Güncelleme:

  Pazar günü yaşanan silahlı saldırının ardından, ABD Başkanı Barack Obama, saldırıda ölenler için düzenlenecek bir dizi cenaze töreninin öncesinde Tucson’a gelecek.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Güvenlik yetkilileri, cenaze ve mezarlıklara 90 metre mesafe içinde gösteri yapılmasına izin vermeyecek.

   

  Öte yandan, saldırıda ölen 9 yaşındaki Christina Gren için Kansas’ta cenaze töreni düzenlenmesini öngören teklif, Senato’da oy birliğiyle kabul edildi. Washington’da, Başsavcı Eric Holder Jr, yaşanan saldırının yöneticilere yönelik tehditlerin toplum içinde devam ettiğini gösterdiğini belirtti.

   

  Holder, Çarşamba günü Başkan Obama ve eşi Michelle ile bir araya gelerek, Arizona Üniversitesi’nde düzenlenecek ve Obama’nın konuşma yapacağı anma törenine katılacak.

   

  Temsilciler Meclisi üyeleri ise bugün bir araya gelerek Cumartesi günü yaşanan saldırıyı kınayacak ve “şiddetin hiçbir ABD’linin sesini kısamayacağı” mesajını verecek. Ayıca, hafta sonuna kadar meclisteki oturumlar ertelenecek.

   

  22 yaşındaki saldırgan Jared Loughner’ın hedefi olan Temsilciler Meclisi üyesi Gabriell Giffords’ın, sağlık durumu ise ciddiyetini koruyor. Öte yandan, şu ana kadar Loughner’ın sessiz kalan ailesi bir açıklama yaparak “basından özel hayatlarına saygı göstermelerini istedi ve yaşananlar hakkındaki hislerini nasıl tarif edeceklerini bilemediklerini” belirtti.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı