ŞANLIURFA HABERLERİ

TUBİTAK'tan Şanlıurfa'ya ücretsiz yazılım

DHA
14.04.2016 - 11:20Son Güncelleme :
DHA

ŞANLIURFA, (DHA)- ŞANLIURFA Eyyübiye Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde, milli işletim sistemi olan Pardus ile hizmet verilmeye başlanıldı.

TÜBİTAK’ın Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) yönetimi tarafından geliştirilen milli işletim sistemi Pardus, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'ne ücretsiz olarak verildi. Güvenli bir yazılım sistemine sahip olan Pardus Türkçe sisteme sahip ve kullanımı kadar ekonomik anlamda da avantaj sağlıyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Sunulan ve 62'nci Hükümet Programında milli işletim sistemi olarak hayata geçirilen Pardus İşletim Sistemi’nin daha güvenli ve ekonomik olduğunu ifade eden Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Cihan Ekmen, "Gerek kamuda gerekse de özel sektörde bilişim faaliyetleri hızla artmaktadır. Savunma sanayide geliştirilen yerli cihazlar milli gururumuz olmuştur. Aynı imkân ve olanakların Sağlık sektöründe de geliştirilmesi ve milli sağlık donanımlarımızın kullanılması dışa bağımlılığımızı azaltacaktır. Bilgisayarların sağlık sektöründeki katkılarını ve işlem kolaylıklarını yaşarken bu sistemlerin mali giderlerini azaltmak ve milli projelere destek vermek bizim için çok önem arz etmektedir. Milli İşletim Sistemi olan Pardus TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi yönetiminde geliştirilen milli işletim sistemi dağıtımıdır. Kötü niyetli yazılımlar; virüs, trojan gibi zarar verici uygulamalara karşı güvenli bir yazılım sunan, aynı zamanda tamamen Türkçe olan bir işletim sistemidir. Artık Şanlıurfa’da da bu sistemi kullanacağız" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden TUBİTAK'tan Şanlıurfa'ya ücretsiz yazılım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Nisan 2016 tarihinde saat 11 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TUBİTAK'tan Şanlıurfa'ya ücretsiz yazılım haberi güncellenecektir.

ŞANLIURFA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Nisan 2018, Pazar
 • İmsak
  04:19
 • Guneş
  05:44
 • Öğle
  12:31
 • İkindi
  16:10
 • Akşam
  19:06
 • Yatsı
  20:25
Sayfa Başı