Gündem Haberleri

  TÜBİTAK teşvik ödülleri sahiplerini buldu

  Hürriyet Haber
  24.07.2001 - 15:53 | Son Güncelleme:

  Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından geleneksel olarak verilen Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri'nin bu yılki sahipleri açıklandı. Bilim Ödülü'ne Temel Bilimler alanında Wisconsin Üniversitesi'nden Prof. Dr. Akif Baha Balantekin ile Prof. Dr. Ataç İmamoğlu, Mühendislik Bilimleri alanındaProf. Dr. İlhan Aksay, Sağlık Bilimleri alanında ise Prof. Dr. İhsan Çalış ve Prof. Dr. Feridun Cahit Tanyel layık görüldü.

  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Namık Kemal Pak, 2001 Bilim Hizmet ve Teşvik Ödülü alanların isimlerini basın toplantısı düzenleyerek, açıkladı. Prof. Dr. Pak, ''Bu ödüller, kamunun bilim insanlarımıza duyması gereken şükran duygularına aracılık etmektedir'' dedi.
  Türk araştırmacıların son yıllarda bilime ve teknolojiye bir çok önemli katkılar sağladığını kaydeden Pak, bilim insanlarının, bilime evrensel ölçülerde katkı yapabilmek adına büyük özveri ve sabır gerektiren, çok zahmetli bir yaşam biçimini seçmiş kişiler olduğunu söyledi. Bunun Türk bilim insanları için çok daha geçerli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Pak, ''Tüm bilim insanları gibi Türk bilim insanları için de bu zorlu uğraşın en değerli karşılığı çalışmalarınıntakdir edilmesi, tüm ülke adına bilimsel kuruluşların süreklilik ve kararlılıkla onlara sahip çıkmasıdır'' diye konuştu.
  Tübitak bilim ödülleri için 100'e yakın başvuru olduğunu bildiren Prof. Dr. Pak, ödül almaya hak kazanan 18 bilim adamının evrenselliklerinin tescil edildiğini söyledi.

  TÜBİTAK Bilim, Hizmet ve Teşvik ödüllerini kazananların adları ve alanları şöyle:

  BİLİM ÖDÜLÜ:
   Temel Bilimler alanında: Prof. Dr. Akif Baha Balantekin, Prof. Dr. Ataç İmamoğlu.
   Mühendislik Bilimleri alanında: Prof. Dr. İlhan Aksay.
   Sağlık Bilimleri alanında: Prof. Dr. İhsan Çalış ve Prof. Dr. Feridun Cahit Tanyel.
  TEŞVİK ÖDÜLÜ:
   Temel Bilimler alanında: Doç. Dr. Mahinur akkaya, Doç. Dr. Nejat Bulut, Yrd. Doç. Dr. Ömer Dağ, Doç. Dr. Mustafa Korkmaz ve Doç. Dr. Mustafa Soylak.
   Mühendislik Bilimleri alanında: Doç. Dr. Erdin Bozkurt, Doç. Dr. Pemra Doruker, Prof. Dr. Nalan Akbay, Doç. Dr. Işık Kabdaşlı,
   Sağlık Bilimleri alanında: Doç. Dr. A. Tuncay Demiryürek, Prof. Dr. Filiz Onat, Doç. Dr. Ayşegü H. Üner.
   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı