ANKARA HABERLERİ

TÜBİTAK’tan KOBİ projelerine 300 bin TL’lik destek programı geliyor

Hürriyet Haber
25.05.2011 - 00:00Son Güncelleme :

TÜBİTAK, KOBİ’lerin ihtiyaçları doğrultusunda üniversite ve kamu araştırma kurumlarının yürüteceği ürün ve sürece dönük projelere üst limiti 300 bin TL olan yeni destek programı başlattı.

Hürriyet Haber

TÜBİTAK’ın başlattığı “TÜBİTAK 1505 KOBİ Yararına Teknoloji Transferi Destek Programı” ile üniversite ve kamu araştırma kurumlarındaki bilgi birikiminin, KOBİ’lerin  ihtiyaçları doğrultusunda ürüne ya da sürece dönüştürülmesi ve ardından da bu  bilgi birikiminin KOBİ’lere aktarılarak ticarileştirilmesine katkı sağlanması  amaçlanıyor.

Yüzde 75 TÜBİTAK’tan

1 Haziran 2011 tarihinde yürürlüğe girecek programa proje başvuruları 1  Ağustos 2011 tarihi itibariyle online alınmaya başlanacak. KOBİ’lerin müşteri kuruluş, üniversite-kamu araştırma kurumlarının ise  yürütücü kuruluş olarak ortak başvurması gereken programa, yılın herhangi bir  günü proje başvurusu yapılabilecek. Program kapsamında, proje bütçesi için üst sınır 300 bin TL ve destek  süresi proje bazında en fazla 18 ay olarak belirlendi.

Teşvik ikramiyesi

Proje giderlerinin yüzde 75’i TÜBİTAK tarafından hibe olarak verilecek,  geriye kalan yüzde 25’i ise KOBİ tarafından karşılanacak. Proje bütçesi üst sınırı olan 300 bin TL’nin haricinde, TÜBİTAK  tarafından ayrıca projede görev alacak proje yürütücüsü, araştırmacı ve yardımcı  personele “Proje Teşvik İkramiyesi” üniversite ve kamu araştırma kurumuna  “Proje Kurum Hissesi” ayrıca ödenecek.
Desteklenmesine karar verilen projeler için, proje bütçesinin yüzde  75’ini TÜBİTAK, yüzde 25’ini ise KOBİ, proje bütçe takvimine uygun olarak  üniversite ya da kamu araştırma kurumuna ait proje özel hesabına aktaracak.

KOBİ’ler destekle AR-GE yapacak

TÜRKİYE’deki işletmelerin yüzde 99,8’ini oluşturan KOBİ’lerin ar-ge ve  yenilik yolu ile yarattıkları ekonomik katma değerin arttırılması büyük önem  taşıyor.
KOBİ’lerin ihtiyaç duydukları ar-ge ve yenilik faaliyetlerinin kendi ana  faaliyet alanlarından farklı bir disiplinde olması, bu faaliyetler için yapılması  gereken ek yatırımın ekonomik olmaması ve ar-ge insan kaynağı yetersizliği ile  Türkiye’de üniversite-sanayi işbirliği ve üniversitelerdeki bilgi birikiminin ve  gerçekleştirilen ar-ge çalışmalarının çıktılarının sanayiye aktarılması istenilen  düzeyde yapılamıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde TÜBİTAK’tan KOBİ projelerine 300 bin TL’lik destek programı geliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:12
 • Guneş
  07:59
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:34
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı