ANTALYA HABERLERİ

TÜBİTAK, EXPO 2016'da çocuklara bilimi sevdirecek

DHA
16 Nisan 2016 - 12:22Son Güncelleme : 16 Nisan 2016 - 12:23

TÜBİTAK, EXPO 2016'da çocuklara bilimi sevdirecek

DHA

 

ANTALYA, (DHA) - TÜRKİYE Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) EXPO 2016 Antalya'da açacağı TÜBİTAK Bilgi Evi'nde çocuklara bilimi sevdirmeyi hedefliyor. Bilgi evinde her yaştan çocuk için güneş teleskopu, atölye çalışmaları, interaktif sergilerin yanı sıra gökyüzü olayları ve uzayla ilgili bilgilendirmeler de yapılacak.
'Çiçek ve Çocuk' temasıyla kapılarını açmak için gün sayan EXPO 2016 Antalya sergi alanında çocuklar için TÜBİTAK tarafından bilgi evi kuruluyor. Kongre Merkezi'nin önünde yer alan bilgi evinde çocukları bilimle tanıştırmak ve sevdirmek için çeşitli etkinlikler yapılacak. Bilim insanı olma yolunda çocuklara ışık tutabilmeyi amaçlayan TÜBİTAK Bilgi Evi'nde bilimin eğlenceli yüzü gösterilerek çocukların eğlenmesi de hedefleniyor. TÜBİTAK çalışanı Melike Erol, bilgi evi hakkında şunları söyledi:
"Ev 5 bölümden oluşuyor. Uzay bölümümüz burada. Gök atlasımız mevcut. Bulunduğunuz tarihe göre gökyüzünün nasıl göründüğünü görebiliyorsunuz. Sonrasında yine astronot panolarımız var. Çocuklar başlarını koyarak fotoğraf çektirebilecekler. Göktürk 2 uydumuzun maketi var. Rasatın yine bir maketi var. Rasat ve Göktürk 2'nin görüntüleri sayesinde GAP Bölgesindeki yetiştirilen bitkilerin detaylı analizi gerçekleştirilecek. Bu analizler sonucunda ürünler hakkında rekolte tahmini, gübre ihtiyacı, sulama, bitki hastalık tespiti şeklinde EXPO'nun alt çevre konusuna uygun maketlerimizi burada sergiledik."
GÜNEŞ TELESKOBUYLA GÖK OLAYLARI GÖZLENECEK
TÜBİTAK Bilgi Evi, okul öncesinden yetişkine kadar pek çok kesime hitap edebilecek şekilde tasarlandı. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi tarafından getirilecek güneş teleskobuyla Merkür'ün güneşin önünden transit geçişi gözlenecek. Yine TÜBİTAK'ın popüler bilim yayınları da Bilgi Evi ziyaretçilerine ücretsiz olarak dağıtılacak.

FOTOĞRAFLI

 


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden TÜBİTAK, EXPO 2016'da çocuklara bilimi sevdirecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Nisan 2016 tarihinde saat 12 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TÜBİTAK, EXPO 2016'da çocuklara bilimi sevdirecek haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:31
  • Guneş
   06:14
  • Öğle
   13:10
  • İkindi
   16:53
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı