KAYSERİ HABERLERİ

TÜBİTAK 48. Lise Öğrencileri Arası Proje Yarışması

DHA
30.03.2017 - 17:20Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA) - ERCİYES Üniversitesi’nin (ERÜ) ev sahipliğinde düzenlenen TÜBİTAK 48'inci Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Kayseri Bölge Yarışması’na katılan projelerin ödül töreni düzenlendi.
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen törenine; ERÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karamehmet Yıldız, Kayseri Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, Sivas Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Yozgat Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tekin, ERÜ Kayseri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hamdi Taplak, ERÜ Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aynur Hasoğlu, TÜBİTAK Kayseri Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Sebahattin Ünalan, TÜBİTAK Kayseri Bölge Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Oğuz Demiryürek’in yanı sıra çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı. TÜBİTAK Kayseri Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Sebahattin Ünalan, öğrencilerin proje üretmek için, teşvik edilmesinin ve desteklenmesinin gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Ünalan, “Lise öğrencilerimizin proje çalışmalarının sergilendiği bu yarışma 48 yıldır devam etmektedir. Bu yarışmanın hedefi öğrencileri bilimsel çalışmalara, araştırmaya ve geliştirmeye yönlendirmektir. Bu sene Ankara’ya 17 proje yollayacağız. Fakat dileğimiz bu projeleri artırmak. Bunun için de hocalarımızın öğrencileri daha çok teşvik etmesi ve öğrenci başvurularının artması gerekiyor” dedi.

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı da konuşmasında, proje üreten öğrencilerin hak ettikleri şekilde ödüllendirilmesi gerektiğini kaydetti. Elmalı, “Biz bu tür projeleri çok önemsiyoruz. Çünkü bu projeler hazırlanırken öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz büyük özveri ile çalışıyorlar. Gecesini gündüzüne katıp yeni bir proje üreten öğrencilerimizin kesinlikle ödüllendirilmesi gerekir. Örneğin projesiyle dereceye girmiş öğrencilere üniversiteye girişlerde ek puan verilebilir veya bu öğrencilere istediği üniversiteye girme hakkı verilebilir. Çünkü lise çağında proje üreten bir öğrencinin üniversitede başarısız olma ihtimali yoktur” diye konuştu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karamehmet Yıldız ise, bilim ve teknoloji alanında ilerlemek için gençlerin bilimsel çalışmalarının önemli olduğunu belirtti. Rektör Yardımcısı Yıldız, “Bir ülke bilim ve teknoloji alanında ne kadar ilerlerse, diğer ülkeler karşısında o kadar söz sahibi olabilir. Bu da siz gençlerin elinde. Ülkemizin en önemli kurumlarından biri olan TÜBİTAK, bu konuda çok önemli bir adım attı ve 48 yıldır lise öğrencilerimize bu aktivitelerin önünü açtı. Erciyes Üniversitesi olarak bu tür aktivitelere ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Burada bulunan bütün öğrencilerimiz ödülü hak ediyor. Fakat yarışma gereği derece girerek ödül alacak arkadaşlarımızı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden TÜBİTAK 48. Lise Öğrencileri Arası Proje Yarışması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2017 tarihinde saat 17 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TÜBİTAK 48. Lise Öğrencileri Arası Proje Yarışması haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı