Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Tübit’ak

Harp Okulu’nu birincilikle bitiren Teğmen’i “terörist” diye içeri atmışlar, cep telefonuna “harbi teröristin fihristi”ni yüklemişler, rezalet ortaya çıkınca da “sehven” demişlerdi.

*

Tesadüf bu ya... Teğmen’in içeri atıldığı günlerde, üniversite sınavında “şifre” rezaleti patlamış, cevap anahtarını şifreledikleri ortaya çıkınca “pardon, sehven oldu” demişlerdi.

*

Sınavı anında akladılar.
Teğmen’i aylardır süründürüyorlar.

*

Meğer, Savcılık, TÜBİTAK’a yazı yazmış, “Teğmen’in telefonuna yapılan sehven yüklemeyi incele, rapor hazırla” demiş...
TÜBİTAK da cevap vermiş: “Yoğunuz, başka yere incelet.”

*

E merak ettim tabii...
Ne iş yapar bu TÜBİTAK?
Ki, bu kadar yoğun.

*

Girdim TÜBİTAK’ın resmi internet sitesine... Asli görevi olan, bilim ve teknoloji bölümünü tıkladım. Hem vallahi hem billahi, lise öğrencileri için Kriptoloji Kış Okulu açmışlar iyi mi!

*

Kriptoloji malum, şifre bilimi... Üstelik, eğitim, ulaşım, konaklama ve yemek, ücretsiz.

*

Yani, hiç öyle dershaneye mershaneye eşşek yükü para ödeyip, kafa patlatmanın âlemi yok kardeşim... Git TÜBİTAK’ın şifreleme okuluna, ODTÜ mü, İTÜ mü, seç beğen gari.

*

“Benim yaşım küçük, üniversiteye değil, Anadolu lisesi sınavına gireceğim” diyorsan... TÜBİTAK amcan seni de düşünmüş... İlkokul öğrencileri için Kriptoloji Yaz Okulu var.

*

Dolayısıyla...
Yoğun olmaları normal.

*

Ben tatmin oldum!

*

Siz de tatmin olmak istiyorsanız...
Bu yazıdan öğrendiklerimizi üniversite sınavının “11” numaralı sorusuyla test edelim: Beşi beş kuruştan beş yumurta 5 kuruş ettiğine göre, cepteki üç yumurta kaç sene hapis eder?
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI