Gündem Haberleri

  TTK Genel Müdürü hakkında suç duyurusu

  A.A
  30.05.2011 - 16:42 | Son Güncelleme:

  Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu'na (KESK) bağlı sendikaların başkanları, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan hakkında “sendikanın yetkilerini hile yoluyla uygulamadığı ve yetkilerini kötüye kullandığı” iddiasıyla cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundular.

  KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, TTK Genel Müdürlüğü binası önünde yaptığı açıklamada, Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası'nın (ESM) bundan önceki genel başkanı Kemal Bulut'un görev süresini doldurmasının ardından Zonguldak'taki eski görev yerine değil, TTK Amasra Müessese Müdürlüğüne “sürgüne gönderildiğini” savundu.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileriyle konuştukları konunun, yasal olmadığı şeklinde tanımlandığını anlatan Döndü Taka Çınar, şöyle konuştu:

  “Ancak TTK Genel Müdürü bu uygulamasından vazgeçmedi. Kemal Bulut, Bartın'a sürgün edildi. TTK'daki yetkisi elinden alınmaya çalışılıyor. ESM'nin bir önceki dönem başkanı Kemal Bulut, eski yerine dönene kadar fiili ve hukuki mücadelemiz sürecek. Yapılan yanlışlıktan bir an önce vazgeçilmesini istiyoruz. TTK Genel Müdürü Burhan İnan hakkında, sendikanın yetkilerini hile yoluyla uygulamadığı ve yetkilerini kötüye kullandığı iddiasıyla cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacağız.”

  ESM Genel Başkanı Mustafa Şenoğlu da TTK Genel Müdürlüğü yöneticilerinin yasalarda açık bir hüküm bulunmaması nedeniyle Devlet Personel Dairesi Başkanlığının görüşünü dikkate almaları gerekirken bunun yapılmadığını ileri sürerek, “34 ESM üyesini tespit tutanağına dahil etmeyerek suç işlemişlerdir. Kurum yöneticileri, iş yerlerinde güçlü ESM ve KESK istemedikleri için açıkça taraf tutup üyelerimiz üzerinde baskı oluşturmak istemişlerdir” diye konuştu.

  Açıklamanın ardından Döndü Taka Çınar, Şenoğlu ile basın açıklamasına katılan Büro Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Osman Biçer, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Çetin Erdolu, Haber-Sen Genel Başkanı Ufuk Beytekin ile CHP il ve ilçe teşkilatı yöneticileri slogan atarak adliyeye kadar yürüdü. Sendika başkanları, burada Burhan İnan hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduktan sonra dağıldılar.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı