Eğitim Haberleri

  TTK Başkanı Karip: Karma eğitim kesinlikle oylanmayacak

  Gamze KOLCU/ANTALYA - DHA
  04.12.2014 - 11:48 | Son Güncelleme:

  19. Milli Eğitim Şurası'nda Eğitim Bir-Sen tarafından gündeme getirilen karma eğitim tartışmaları ile ilgili açıklama yapan yapan Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) Başkanı Emin Karip, "Gündem dışı hiçbir şey şurada öneri olarak kabul edilemez, genel kurul oylamasına sunulamaz" dedi.

  Emin Karip ayrıca, "Karma eğitim kesinlikle oylanmayacak” diye konuştu.

  19. Milli eğitim Şurası’nda, Eğitim Bir- Sen’in karma eğitim mecburiyetinin kaldırılması yönündeki önerisi, komisyonda kabul edilmedi.

  MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı, aynı zamanda 19’uncu Milli Eğitim Şurası Başkanı Prof. Dr. Emin Karip , şöyle konuştu:
  “Gündemimizde yok. Öneriye dahi alınamaz. Birisi kalkıp bunu söyleyebilir ama oylanamaz. Çünkü yönetmelik çok açık. O konu buranın dışındadır ve şura gündeminde değerlendirilemez. Ama birisi kalkıp söyleyebilir, bunu engelleyemezsiniz. Karma eğitim veya bizim 4 konumuz dışındaki konu oylanamaz. Okul güvenliğinde örneğin programla ilgili öneri getirirse o orada oylanamaz. Çünkü o oranın konusu değil. Teklifin kimden geldiğinin hiçbir önemi yok. Her kim olursa olsun söz hakkına sahiptir ama gündem dışı bir şey şurada karar haline getirilemez.”

  Eğitim- Sen eğitim uzmanı Dr. Erhan Aydoğanoğlu, “Tepkiler üzerine muhtemelen MEB’den uyarı geldi. Bakan açıklama yapmıştı, ‘Gündem dışı hiçbir konu karar altına alınmayacak’ diye. İlkokulda karma eğitimin kaldırılması önerisi, komisyon başkanı tarafından gündemde olmadığı nedeniyle kabul edilmedi” dedi.
  Dr. Aydoğanoğlu, ortaokulda da konunun gündeme gelmesi halinde aynı kararın çıkacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Çünkü şura hazırlık toplantılarında tartışılmayan bir konunun buraya getirilmesi son derece yanlış, etik olmayan bir davranış. Dolayısıyla burada karma eğitimin, şuranın gündemi dışına çıkma ihtimalinin gayet yüksek olduğu ihtimalini söyleyebiliriz. Genel kurula sunulmayacak. Yerel şurada da tartışılmayan bir konunun buraya getirilmesi doğru bir yaklaşım değildi zaten. Bunu bakan da belirtmişti. Ve komisyon da bu doğrultuda karar aldı. Gündem dışı olduğu için kabul edilmedi.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı