« Hürriyet.com.tr
MENÜ

TSYD'den Ercan Saatçi açıklaması

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD), Galatasaray ile ilgili sarf ettiği küfürlü söz nedeniyle gündeme gelen Ercan Saatçi ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

DHA
SON GÜNCELLEME

TSYD'den yapılan açıklama şöyle:

Son günlerde Ercan Saatçi ile ilgili gelişme gündemde önemli bir yer tutmakta ve buna bağlı olarak da 'TSYD şunu yapmalı bunu yapmalı' türünden tepkiler gelmektedir. Bu nedenle aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür. Buna göre:

1- Ercan Saatçi TSYD üyesi değildir. Bunun için kendisine herhangi bir yaptırım uygulama imkanına sahip değiliz.

2- TSYD daha önce Ercan Saatçi'yi spor gazetecisi olarak da görmediğini bildirmiş, buna karşın bir büyük gazetenin spor sayfasında yazma şansını bulmasının önemini vurgulayıp bunu meslek ilkelerine uygun biçimde değerlendirme uyarı ve önerisinde bulunmuştur.

3- Saatçi'nin üyemiz olan bir spor yazarı arkadaşımızla ilgili yazısı nedeniyle, yazılı olarak uyarılması da yönetim kurulumuzca kararlaştırılmış ve bu yapılmıştır.

4- Ercan Saatçi'nin elbette ki son derece üzücü ve tepkilere yol açan eylemi, bugünün olayı değildir; birkaç yıl önce olmuş, o zaman da meydana çıkmış ve gerekli tepki gösterilmiştir.

5- Bu olay, bir yayın öncesinde gizlice denilebilecek kayıtla ortaya çıkan bir durumdur. İki arkadaşın kendi aralarındaki konuşmaları ne kadar çirkin, yersiz ve yakışıksız olursa olsun buna herhangi bir kurum ve kuruluşun yapabileceği birşey yoktur.

6- Ercan Saatçi ve olayın içindeki öteki kişi, başta Galatasaraylılar olmak üzere kamuoyu tarafından kınanmış ve kınanmaktadır. Bu olayda en geçerli olabilecek tepki biçimi de budur. Daha fazlasını yapmak da yine bu kesimlerin bileceği bir iştir.

7- Ayrıca kendisi de bu konuyla ilgili olarak üzüntüsünü bildiren ve özür dileyen bir yazı yayınlamıştır.

8- Tekrar etmekte yarar görüyoruz ki TSYD'nin buna benzer durumlar dahil olmak üzere mesleğimizle ilgili her türlü gelişmede duyarlılığı açık ve kesindir. Bunu sınamaya ya da yargılamaya çalışmak kimsenin haddine değildir.

9- Durumun bu bilgiler ışığında değerlendirilmesini rica ederiz.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz