« Hürriyet.com.tr
MENÜ

TSYD: Sahici bir efsaneyi kaybettik

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Lefter Küçükandonyadis'in vefatı ile ilgili olarak bir taziye mesajı yayınladı.

İstanbul-DHA
SON GÜNCELLEME

Yapılan açıklama şöyle:

Sahici demekte yarar var çünkü efsanelerin bir bölümü biraz da kendi yakıştırmalarımızdan oluşur. Lefter Küçükandonyadis her türlü abartı ve yakıştırmanın çok üzerinde dünya çapında bir futbol efsanesiydi. O kadar ki öteki yaptığı büyük işlerin yanında futbolu daha önce bıraktığı halde 1968 yılında çalıştırdığı Boluspor'un formasını giydiğinde 40'lı yaşlarını epeyce geride bırakmıştı.

Kaç yaşında olduğunu söyleyebilmek zor, o dönemlerin anlayışı gereği doğum tarihinde biraz öne ve arkaya kaydırmalar sözkonusu olabiliyor. Son olarak Paşalı Birol, kendisine 1924 doğumlu olduğunu söylediğini ve bununla ilgili bir belge gösterdiğini ifade etti.

Doğrusunu isterseniz Lefter'in kaç yaşında dünyadan ayrıldığının fazla bir önemi yok çünkü yaptıklarıyla sonsuza kadar yaşayacak. Adanı altın harflerle yazdırdığı Fenerbahçe ve Türk futbol tarihinin unutulmaz sayfalarında onu hep göreceğiz.

Hem İtalya hem de Fransa'da oynayan bir Türk futbolcusu olarak, öncesinde ve sonrasında Fenerbahçe'de kırdığı rekorların yanısıra Ay Yıldızlı formaya da yıllarca hizmetiyle asla unutulmayacak.

"Ver Lefter'e yaz deftere" sloganından tutun da bütün yaptıklarıyla adını Türk futbol tarihine yazdırmış olan Lefter Küçükandonyadis'in toprağı bol olsun diyoruz ve ailesiyle Fenerbahce camiası başta olmak üzere Türk spor dünyasının başı sağolsun diyoruz.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler