ARDAHAN HABERLERİ

TSO Başkanı Demirci: Kaz teşvik kapsamında

DHA
29.04.2017 - 10:36Son Güncelleme :
DHA


Deniz BAŞLI/ ARDAHAN (DHA)- Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci, hayvancılıkla birlikte arıcılık, kaz ve hindi yetiştiriciliğinin de teşvik kapsamında olduğunu bildirdi.
    Damızlık koç,  teke, damızlık manda düvesi, arıcılık, ipekböcekçiliği, kaz ve hindi yetiştiriciliği yatırımlarının desteklenmesine ilişkin uygulama esasları tebliğinin Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlatan TSO Başkanı Çetin Demirci, şunları söyledi:
    "Bakanlıkça belirlenecek illerde, arıcılık kayıt sistemine kayıtlı en az 30 arılı kovana sahip veya arı yetiştiriciliği konusunda eğitim aldığını belgeleyen kişiler yararlanabilecek. Hibe desteği, bal süzme makinası, bal eritme ve dinlendirme kazanı, sır alma teknesi, polen tuzaklı boş kovan, elektrik üreten güneş enerjisi sistemi, seyyar arıcı barakası, bal sağım çadırı malzemelerini kapsayacak. Desteklemeden yararlanacak yetiştiriciler 3 yıl süre ile faaliyetini sürdürecek. Tebliğ kapsamında Bakanlıkça belirlenen illerde bin adet kapasiteli damızlık kaz, 500 adet kapasiteli ticari kaz ile bin adet kapasiteli ticari hindi işletmeleri desteklenecek.Uygulama rehberinde belirtilen esaslar çerçevesinde yatırım için başvurusu onaylanan yetiştiricilere, damızlık kaz işletmelerinde yeni kümes ve kuluçkahane inşaatı, makina, alet ve ekipman alımı, ticari kaz ve hindi işletmelerinde ise yeni kümes yapımı, alet ve ekipman alımı için destekleme ödemesi yapılacak. Destekleme ödemesi, yatırımcı tarafından hayvanların temininin sonrasında gerçekleştirilecek. "

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ardahan haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ardahan ilinden TSO Başkanı Demirci: Kaz teşvik kapsamında hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Nisan 2017 tarihinde saat 10 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TSO Başkanı Demirci: Kaz teşvik kapsamında haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı