Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TSK'dan bir günde iki açıklama

  Hürriyet Haber
  10 Ağustos 2012 - 14:03Son Güncelleme : 10 Ağustos 2012 - 14:13

  Genelkurmay Başkanlığı, bugün iki açıklama yaparak bazı basın organlarında yer alan haberlerle ilgili iddiaları yalanladı.

  KORGENERAL AĞAR'IN EMEKLİLİĞİ

  Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır İkinci Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Veysi Ağar'ın, 34 vatandaşın hayatını kaybettiği Uludere olayı nedeniyle emekli edildiği iddialarını yalanladı.

  TSK'nın internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
  ''Birkaç gündür bazı basın yayın organlarında, 2’nci Hava Kuvveti Komutanı’nın emekliye ayrılmasını çeşitli olaylarla ilişkilendirme gayretleri görülmektedir.

  926 Sayılı Askerî Personel Kanununa göre; Hava Kuvvetleri Komutanlığının Orgeneral kontenjanı iki kişidir. Bu yıl, kontenjanın dolu olması nedeniyle, Hava Kuvvetleri Komutanlığında Orgeneral terfisi olmamıştır.

  2012 yılı YAŞ Toplantısında, TSK’daki uzatma kontenjanları belirlenmiş ve Hava Kuvvetleri Komutanlığında bir Korgeneralin görev süresinin uzatılması, bir Korgeneralin kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrılması kararlaştırılmıştır.

  Alınan bu karar doğrultusunda, rütbe bekleme süresini tamamlayan iki hava Korgeneralinin değerlendirilmesi yapılmış ve 2’nci Hava Kuvveti Komutanı kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrılmıştır.

  Emeklilik işleminin basında yer alan olaylarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.''

  'HAYATIM TEHLİKEDE' DEMİŞTİ

  YAŞ kararıyla emekli edilen Korgeneral Veysi Ağar, dün Vatan Gazetesi'ne "Uludere olayının benimle ilgisi yok. Beni hedef tahtasına koydular, gelen giden vurdu. Bu iftiralar beni, çevremi, ailemi mahvetti. Bu iddialardan sonra emekli oldum ve hayatım tehlikede" demişti.

  'TSK HÜKÜMETİ YANILTMIYOR'

  TSK, yayınladığı diğer açıklamasında bugün Taraf Gazetesi'nde hükümete yanlış bilgi verildiği yönündeki haberle ilgili açıklama yaptı.

  İşte üç maddelik o açıklama:

  ''10 Ağustos 2012 tarihli “TARAF” gazetesinde, Genelkurmay Başkanlığının Hükümete yanlış bilgi verdiği yönünde bir haber yer almıştır.
  Genelkurmay Başkanlığı her konuda Hükümetimizi ve kamuoyunu doğru ve zamanında bilgilendirmektedir.
  Haber, tamamen spekülatif mahiyet taşımaktadır.''

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı