Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TSKB Avrupa Yatırım Fonu'na ortak oluyor

  ANKA
  01 Ağustos 2006 - 11:30Son Güncelleme : 01 Ağustos 2006 - 11:30

  Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Avrupa Yatırım Bankası’nın girişim sermayesi ayağını oluşturan Avrupa Yatırım Fonu’na (AYF) ortak oluyor. söz konusu ortaklığın eylül ayı sonuna kadar gerçekleştirilmesi bekleniyor.

  TSKB’den yapılan yazılı açıklamada, Lüksemburg’da kurulu olan ve KOBİ’lerin geliştirilmesinde Avrupa’daki lider kuruluş olan AYF’nin 3 milyar Euro tutarında fon yönettiği ve KOBİ’lere 10 milyar Euro tutarında garanti taahhüt ettiği kaydedildi. Türkiye’nin AB’ye üyelik statüsünde geçen yıl yaşanan değişimden sonra Türkiye’deki faaliyetlerini artırma kararı alan AYF’ye ortaklığın, ancak ana pay sahibi Avrupa Yatırım Bankası’nın (AYB) onay ve teklifiyle olduğu anımsatılan açıklamada, “Ortaklık sürecinde, TSKB Yönetim Kurulu’ndan alınan onayın ve BDDK’nın izninin ardından, AYF’ye ortak olunması için AYB tarafından yapılan teklif kabul edildi” denildi. Ortaklığın gerçekleşmesiyle TSKB, Avrupa Birliği, Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa’nın önde gelen 24 banka ve finans kuruluşuyla birlikte AYF de ortak olacak. buna göre, TSKB’nin Türkiye’de AYF’ye ortak olunması teklif edilen ilk kurum olma özelliği taşıdığı kaydedildi. söz konusu ortaklığın gerekli prosedürlerin yerine getirilmesiyle, eylül ayı sonuna kadar gerçekleşmesi bekleniyor.

  TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu “AYF ile olan ortaklığımız, KOBİ’lere yeni finansman imkanları sağlarken Bankamızın Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Yatırım Fonu ile olan ilişkilerine de farklı ve yeni bir boyut kazandıracaktır” dedi.

  TSKB’nin AYF’ye hissedar olmasıyla ilgili olarak AYF Başkanı Jack Carpenter de “AYF’nin yeni bir ortağı olarak TSKB’ye sıcak bir hoş geldiniz diyoruz. TSKB, AYB Grubu ile uzun yıllardır ortaklık yapmakta olup AYF’de pay sahibi olarak mevcudiyeti uzun yıllardır devam eden bu verimli ilişkinin sonucudur. AYF Türkiye’deki faaliyetlerini daha da artırmayı taahhüt etmiş olup TSKB’nin aramıza katılması kesinlikle doğru sinyali vermektedir” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı