Gündem Haberleri

  TSK: YAŞ atama değil terfi belirler

  A.A
  25.07.2007 - 14:45 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, kamuoyunda general ve amiral atamalarının Yüksek Askeri Şura (YAŞ) tarafından yapıldığı gibi yanlış bir kanaatin mevcut olduğunun müşahede edildiği belirtilerek, “Başka bir ifade ile YAŞ'ın atamalarla ilgili yetki ve sorumluluğu bulunmamaktadır” denildi.

  Genelkurmay Başkanlığı, YAŞ'ın Ağustos ayı olağan toplantısıyla ilgili bir açıklama yaptı. Toplantının 1-4 Ağustos 2007 tarihleri arasında icra edileceği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “Kamuoyunda, general ve amiral atamalarının Yüksek Askeri Şura tarafından yapıldığı gibi yanlış bir kanaatin mevcut olduğu müşahede edilmektedir. Oysaki Yüksek Askeri Şura'nın Ağustos ayı olağan toplantılarında, terfi sırasında bulunan albay, general ve amirallerin bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ile disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ayrılacak personel ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ni ilgilendiren diğer konular görüşülmektedir. Başka bir ifade ile Yüksek Askeri Şura'nın atamalarla ilgili yetki ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

  Genelkurmay Başkanı, Kuvvet komutanları ile diğer general ve amiral atama işlemleri, Yüksek Askeri Şura faaliyetleri dışında, özel kanunlarla belirlenmiş esas ve usullere göre yapılmaktadır.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı