Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  TSK ve TİKA’dan Kırgız eğitimine destek

  AA
  17.09.2013 - 17:11 | Son Güncelleme: 17.09.2013 - 17:10

  Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı işbirliğiyle Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Askeri Enstitüsü’nde Kırgızca dershanesi açıldı.

  Sovyetler Birliği Korgeneral Kalıynur Usenbekov Askeri Enstitüsü’nün ana ve yabancı dil bölümünde, asker ve subayların Kırgızca’yı daha iyi ortamda öğrenebilmesi için onarım ve dekore edilen sınıf törenle açıldı.
  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ortaklaşa bir Türk yüklenici firma aracılığıyla Kırgız Dili Dershanesini komple onararak ve sınıfın bilgisayar, masa, sandalye, yazı tahtası ve tefrişatını temin etti. Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği yetkilileri ve müşavirlerin katıldığı törende konuşan Askeri Ataşesi Kurmay Albay Nebi Gazneli, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in bu yılın başında, devlet dairelerinde çalışanların Kırgız dilini öğrenmelerini teşvik etmeye yönelik kararname imzaladığını hatırlattı. Kırgız dilinin öğretilmesi ve öğrenilmesine katkı sağlamak istediklerini belirtti.
  Büyükelçilik Birinci Katibi İlhan Atuş, anadilinin öğrenerek yaygınlaşmasının önemine değindi. Kırgız dilinin okutulacağı dershanelerin artması dileğinde bulundu.
  Kırgız dili sınıfından hayran kaldıklarını dile getiren Askeri Enstitüsü Yöneticileri de Türk yetkililerine minnettar olduklarını belirtti. Ülkede 23 Eylül Devlet Dili Günü dolayısıyla yapılan bu hediyenin kendileri için ayrı bir özelliği bulunduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı