Gündem Haberleri

  TSK ulus devlet ve laik devletin koruyucusudur

  Hürriyet Haber
  29.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, “Türk Silahlı Kuvvetleri bize emanet edilen Cumhuriyet ve devletimizin ulus devlet, üniter devlet ve laik devlet yapısının her zaman savunucusu ve koruyucusu olmuştur.

  Bundan sonra da olmaya devam edecektir” dedi. Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı’nda düzenlenen TSK Şeref Madalyası ve TSK Üstün Hizmet Madalyası Tevdi Töreni’nde konuşan Orgeneral Başbuğ, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın önemini anlattı. 24 gün süren Büyük Taarruz hakkında bilgi veren Başbuğ, “Türk Milletinin büyük fedakarlıklarla yarattığı ordusunun, 2 bin 543 kayba karşılık, Yunan ordusuna 130 bine yakın kayıp verdirmiştir” dedi. Zaferin ardından devrimin geldiğini vurgulayan Başbuğ, zaferin eşine rastlanmamış bir imha muharebesi olduğunun altını çizdi. Başbuğ, konuşmasını Atatürk’ün “Bir ordunun değeri onun subay ve komutanlarıyla ölçülür. Güçlü ordu demek, güçlü Türkiye demektir” sözleriyle bitirdi.

  Sağ olun Paşam

  GENELKURMAY Karargâhında düzenlenen törende TSK’nın önceliklerini hatırlatan Orgeneral İlker Başbuğ, 7 komutana madalyalarını taktı. Başbuğ, madalya takmadan önce komutanları tebrik etti. Komutanlar da “Sağ olun komutanım” yanıtı verdi. Madalya alan Korgeneral Bekir Kalyoncu ise Orgeneral Başbuğ’a “Sağ olun Paşam” dedi.

  Ergenekon’la anılmıştı

  TSK Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilen Bekir Kalyoncu’nun adı hem Ergenekon soruşturmasında hem de Karargah Evlerinde gündeme gelmişti. Kalyoncu’nun adı Ergenekon soruşturmasında ifade veren sanıklara sorulan sorularla gündeme geldi. Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün Kalyoncu için Askeri Savcılığa da başvuruda bulunduğu iddia edildi ancak bu iddia doğrulanmadı. Karargah Evlerindeki iddiaların ise arkası gelmedi. Dün madalya alan Korgeneral Taşdeler ise bir dönem Başbakan Erdoğan’ın askeri danışmanlığı görevini yürütmüştü. 2007 Aralık’ta kalp rahatsızlığı geçiren Taşdeler’i Başbakan Erdoğan yattığı hastanede ziyaret etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı