Gündem Haberleri

  TSK topyekûn hedef alındı

  ANKARA
  10.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanması ile ilgili, “Soruşturma ve kovuşturma süreçleri, siyasal iktidarın gündemi değiştirmeyi amaçladığı bir zamanlama içinde yapıldı.” dedi.

  Vural, Meclis’teki basın toplantısında Başbuğ’un tutuklanmasını şöyle değerlendirdi: “Amaç, AKP iktidarının demokrasiyle bağdaşmayan anlayış ve uygulamalarının sorgulanmasının üstünü örtmektir. Bu tutuklamanın siyasal anlamda ortaya çıkardığı sonuçlardan biri, TSK’nın topyekûn hedef alındığını ortaya koymuştur. İlk defa bir Genelkurmay Başkanı’nın tutuklanmasından çıkarılacak sonuç, TSK’nın en tepesinden en altına kadar topyekûn suçlanmasına yönelik bir kanaatin oluşturulmasına imkan kılacak değerlendirmelere yol açmıştır.
  Büyükanıt’la arasındaki fark
  Başbuğ’un, terörle mücadelede etkin olmak için Kandil’in temizlenmesi gerektiğine ilişkin kanaati bulunuyor. Tutuklamada, bu farklı düşüncenin etkili olduğuna ilişkin bir sonuç çıkarılması elbette düşünülebilir. ‘Kandil’e gitmemiz çok zor. Temizleyemeyiz’ diyen 27 Nisan bildirisinin mimarı eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’tan sonra, ‘Kandil’i temizlememiz gerekir’ diyen İlker Başbuğ arasındaki farkın bu yönüyle de değerlendirilmesi gerekir.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı