Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TSK ‘onbaşı’yı mahkemeye taşıyor

  ANKARA
  10.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.01.2012 - 01:49

  Türk Silahlı Kuvvetleri, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel için kullandığı, “Senin rütben orgeneral de olsa bizim nazarımızda onbaşısın” sözlerini yargıya taşıyor.

  Genelkurmay Başkanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, isim verilmeden Demirtaş’ın Özel’le ilgili sözlerine gönderme yapıldı. “Bir siyasi parti yöneticisinin basında yer alan söylemleri hakkında” başlığıyla yapılan açıklamada, “Bir siyasi parti yöneticisinin Genelkurmay Başkanı’na yönelik sarf ettiği sözlerle ilgili hukuki süreç başlatılmıştır” denildi.

  ‘Onbaşı’ davaları

  Aralarında eski 4 kuvvet komutanının da bulunduğu 312 general, Vakit Gazetesi’nde yayınlanan “Onbaşı bile olamayacakların general olduğu ülke” başlıklı köşe yazısını geçmişte yargıya taşımıştı. Bu davada her bir davacı, Anadolu’da Vakit gazetesinden kişi başı 2 bin lira olmak üzere toplam 624 bin lira manevi tazminat kazanmıştı. Suçun işlendiği tarihten itibaren yasal faizin devreye girmesiyle ceza toplamda 1,5 milyon lirayı bulmuştu. Eski DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de 1995 yılında bir mitinginde dönemin ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz hakkında söylediği “Şimdiye kadar seçilmiş bir genel başkan, onbaşı olma şerefsizliğini göstermedi” sözünden dolayı çok sayıda onbaşı tazminat davası açmıştı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı