Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TSK’nın tek hedefi PKK

  ANKARA
  25 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 25 Ekim 2007 - 02:00

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, parlamento muhabirleriyle kahvaltılı basın toplantısında buluştu. Toptan, referandum, tezkere ve anayasa paketi konularında gazetecilere şu değerlendirmelerde bulundu:

  GEREKEN YAPILIR Tezkere metni çok açık. Devletin menfaatleri neyi gerektiriyorsa o yapılacaktır. TSK’nın hedefinin bir bölge olmadığı, terör örgütü olduğunu biliyoruz. Terör örgütünü etkisiz hale getirmek için gereken yapılacaktır. Verdiğimiz yetkinin en doğru şekilde, Türkiye’nin lehine kullanılacağına inanıyoruz.

  SEÇİM 2011’DE Hukukçu olarak kanaatım; Milletvekili seçilme süresi 4 yıla, cumhurbaşkanının görev süresi de 5 yıla inmiştir. Ancak Cumhurbaşkanı Gül aday olduğu takdirde ikinci kez seçilme hakkına sahiptir. Seçim 2011’de Temmuz ayındadır.

  UYGULAMA OTOMATİKMAN Metinde cumhurbaşkanı ve seçimlerle ilgili geçici bir hüküm olsaydı. Sözkonusu düzenlemenin bir sonraki cumhurbaşkanı seçimi ya da bir sonraki seçimle ilgili olduğuna dair geçici hüküm olsaydı, farklı yorum yapılabilirdi. Ancak yasa koyucu, bu hükümleri koymadığı için otomatik olarak uygulanır.

  ÇOK KATILIMLI ANAYASA Anayasa paketine resen müdahale imkanımız yok. Anayasa değişiklik teklifinin Meclis’e verilmesi durumunda, Anayasa Komisyonunda tüm toplum kesimlerinin geniş katılımıyla görüşülmesini sağlarız.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı