Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TSK destekli film

  Mehmet Kayhan YILDIZ/KONYA, (DHA)
  28 Temmuz 2007 - 12:34Son Güncelleme : 28 Temmuz 2007 - 12:34

  KONYA'da şehit olan bir astsubayın hayatından esinlenerek çekilecek ‘Zengibar’ adlı filme Türk Silahlı Kuvvetleri de destek sağlayacak.

  Konya'nın Bozkır İlçesi'nde çekilmesi planlanan, yönetmenliğini Yusuf Koç'un yapacağı 120 dakikalık filmde gerçek askerlerden faydalanılacak, ayrıca ordudan da kıyafet ve malzeme yardımı alınacak.

  Konya Bozkırlılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve filmin genel koordinatörü Burhan Yılmaz, senaryoyla ilgili Konya Garnizon Komutanı Tümgeneral Uğur Uzal'la görüştüklerini ve filmin çekilebilmesi için her türlü desteğin verileceği sözünü aldıklarını söyledi. Daha geniş ve kapsamlı destek için Genelkurmay Başkanlığı'na da yazı yazıldığını vurgulayan Burhan Yılmaz, filmin daha önce benzeri olmayan bir yapım olacağını kaydetti. Senaryo gereği şehidin cenaze töreninde ve yakınlarına Devlet Övünç Madalyası verilmesi törenlerinde birebir devlet protokolü uygulanacağını belirten Burhan Yılmaz, şehidin törenle defnedilişi askeri kurallara göre olacağı için filmde askerlerin de yer alacağını söyledi.

  Filmin senaryosunu anlatan Yılmaz, “Zengibar'da, Doğu'da askerlik yapan bir asteğmenin yasadışı bir örgütle ilgili yaptığı istihbarat çalışmalarını komutanına bildirmesi sonucu gelişen ve memleketine kadar takip edilerek nişanlısının gözü önünde şehit edilmesini konu alan bir hayat öyküsü anlatılıyor” dedi. Filmi çekmekteki amaçlarını da anlatan Yılmaz, “Son zamanlarda çok şehit vermeye başladık. Ama bir şehidin öyküsünü anlatan bir film yapılmadı. Bunu anlatmaya çalıştık. Ateş düştüğü yeri yakar. Geride bıraktığı konumlar nedir, aileleri ne durumdalar bilmiyoruz. Bunlara da atıfta bulunmak için böyle film yapmayı düşündük” diye konuştu. Film ile ilgili sponsor aradıklarını kaydeden Yılmaz, bu problemi çözdükleri taktirde bir ay içerisinde filmi bitireceklerini vurguladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı