TSK 3 bin lira maaşla sözleşmeli er arıyor

10 Mart 2013 - 12:04Son Güncelleme : 10 Mart 2013 - 12:03

Türk Silahlı Kuvvetleri, muvazzaf (daimi)/sözleşmeli subay ve astsubay ile uzman çavuş ve sözleşmeli er kadrolarında istihdam etmek üzere sınavla kadın ve erkek personel alacak. Sözleşmeli erlere, operasyon tazminatıyla aylık bin 600-3 bin lira maaş, 7 yıllık görevin ardından TSK'dan ayrılma halinde ise 60 bin liraya yakın tazminat ödenecek.

Muvazzaf ve sözleşmeli subay olmak için başvuracak adayların, bazı mühendislik dalları ile ekonomi, hukuk, edebiyat, tarih, matematik, kamu yönetimi, uluslar arası ilişkiler, sosyoloji, psikoloji ve yabancı diller gibi çeşitli branşlarda dört yıllık fakülte ve yüksekokul mezunu olması gerekiyor.

Adaylar, 26 Mart 2013 tarihine kadar, “www.kkk.tsk.tr” adresindeki detaylı bilgilere ulaştıktan sonra, ön başvuru formunu doldurarak işlemlerini online olarak tamamlayacak. Şahsen, posta, dilekçe veya diğer şekilde yapılacak ön başvurular kabul edilmeyecek.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, muvazzaf astsubay ihtiyacını karşılamak amacıyla da, en az iki yıl süreli meslek yüksekokulu veya dört yıl süreli fakülte/yüksekokul mezunları arasından da adli tıp teknikerliğinden ağaç işlerine, ağız diş sağlığından büro hizmetleri ve yönetici asistanlığına, yaşlı bakımından yat işletmeye kadar onlarca farklı branşta personel alacak.

Muvazzaf astsubaylığa ön başvurular, 13 Şubat-15 Mart 2013 tarihleri arasında “www.kkk.tsk.tr” adresinden yapılabilecek.

Sözleşmeli erlere yeni görev yerleri

TSK, aynı zamanda, 1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla 25 yaşını bitirmemiş olmaları, müracaat tarihinin ilk günü itibarıyla terhisinin üzerinden 3 yıldan fazla süre geçmemiş olan, en az lise ve dengi okul mezunu gençleri de uzman çavuş olarak kadrolarına dahil edecek. Uzman çavuş olmak isteyen adaylar, ön başvurularının ardından 22 Mart 2013 tarihine kadar yapılacak sınavlara alınacak.

Bugüne kadar Hakkari'de görevlendirilen sözleşmeli erler, bundan sonra Ağrı, Ardahan, Bitlis, Bingöl, Erzincan, Erzurum, Iğdır, Kars, Muş, Tunceli ve Van illerinde de görevlendirilecek.

Sözleşmeli erlerin istihdam edileceği sınıf/branşlara, piyade, bakım, aşçı, iş makinesi işletmeni, hafif/ağır araç sürücüsü, elektrik ve güç kaynakları operatörü, ekmek pişirici, sıhhiye elemanı, köpek eğiticisi, sıhhi tesisatçı, kaloriferci, bilgisayar işletmeni branşları da eklendi.

En az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olup askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlayanlar, sözleşmeli er olmak için başvuruda bulunabilecek. Başvuruda bulunacakların, terhislerinin üzerinden 3 yıldan fazla süre geçmemiş, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 26 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor. Halen askerlik vazifesini yapanlar da müracaatta bulunabilecek.

Sözleşmeli erler, sigortalı olacak ve her yıl 45 gün izin alma hakkı bulunacak. Ocak 2013 itibarıyla bin 600-3 bin lira arasında maaş alan sözleşmeli erler, 7 yıl görev yaptıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ayrılmaları halinde 60 bin TL'ye yakın tazminat alabilecek.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 17 Yorum }
 • Selen Türkoğlu 10.3.2013 22:23:39
  Para almadan da yaparım seve seve vatan borcudur..
 • serdar öztürk 10.3.2013 21:50:54
  KOMUTANLARI DÜŞÜNÜNCE, BEDELLİ ASKERLİĞİ DÜŞÜNÜNCE, HABURU DÜŞÜNÜNCE, OSLO'YU DA DÜŞÜNÜNCE; 3 BİN LİRA AZ GELDİ KULAĞIMA
 • gokhan meric 10.3.2013 20:24:54
  Sözleşmelilere verilecek maaş 6-7 bin TL olmalı. Bunun primler ve tazminatları ile devlete maliyeti yaklaşık profosyonel bir er için 10 bin TL civarı olur. Bu parayı da yapılmayan her bir ay için 10 bin TL üzerinden hesaplarsak bedelli askerlik ücreti 150 bin olmalı. Ya da git askerliğini yap demeli
 • alex efendi 10.3.2013 20:16:34
  askerligi tamamen kaldirin gönüllüye birakin bu $artlar altinda bakalim kac ki$i ba$ vuracak bir ayda ki$lalari kapatirsiniz kapi kapi gezip gönüllü asker ararsiniz
 • Sistemi manyak edecekler 10.3.2013 19:18:43
  Yorgun savaşçıya katılıyorum; bir işyerinde işçi ustasından fazla maaş alabilir ama personel müdürü veya genel müdürden daha fazla kazanırsa yönetimde çatlaklar oluşmaz mı?
 • Sistemi manyak edecekler 10.3.2013 19:13:54
  İstenen görevi, yorumları okuduğumuz şu anlarda abartısız aynı maaşı alan uzman çavuş ve astsubaylar yapıyor zaten. Küçüklükten beri edindikleri askeri görgü ve meslek ahlakı ile itiraz etmiyorlar ama yeni göndereceğiniz sözleşmelileri 1 hafta tutamazsınız oralarda.
 
Haberlerfetö soruşturmasıtünelöğrenci yurdubaskınKamanÖzel Şifa Talu Yükseköğretim Kız YurduÖzel Kaman Altın Zeka Öğrenci Etüt Eğitim Merkezi