Gündem Haberleri

  TSE'den onaylı “Türk Kodlama Sistemi”

  A.A
  12.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk Dil Kurumu (TDK) yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak amacıyla harflerin kodlarını belirleyen “Türk Kodlama Sistemi”ni oluşturdu. TDK yeni sisteme Türk Standartları Enstitüsü'nden (TSE) de onay belgesi aldı. TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Türkiye'de harflerin kodlanmasına ilişkin bir standart olmadığını ve bunun karışıklıklara yol açtığını kaydetti.

  Yeni yazım kılavuzunun oluşturulması sırasında kodlamaya ilişkin eksikliğin giderilmesi yönünde de çalışma yaptıklarını belirten Akalın, kodlama kullanan kurum ve kuruluşlarla temasa geçtiklerini ve yaygın olarak kullanılan kodları belirlediklerini söyledi.

  Akalın, şöyle konuştu:

  “Dünya genelinde kullanılan uluslararası kodların yanı sıra ülkelerin kendilerine özgü ulusal kodları da bulunuyor. Diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda Türkiye'de bu alanda büyük bir eksiklik olduğunu belirledik. Türkçe'de ne yazık ki standart haline gelmiş bir kodlama sistemi yok. Daha çok şehir adlarıyla yapılan bir kodlama var, ancak bunda da farklılıklara ve buna bağlı olarak yaşanan sorunlara rastlanıyor. Bu nedenle Türkiye'de bir ilk olan ulusal kodlama sistemi çalışmasını gerçekleştirdik.”

  KODLARA TSE BELGESİ

  “Türk Kodlama Sistemi”nin tamamlanmasının ardından TSE'ye başvurduklarını belirten Akalın, sistemin 2005 yılı Nisan ayında standart belgesi aldığını kaydetti. Akalın, kodların ölçünlü hale gelmesinin karışıklıkları ortadan kaldıracağını vurguladı.

  Kodlama sistemini Milli Eğitim Bakanlığı'na da sunduklarını ifade eden Akalın, “Gelişmiş ülkelerde çocuklar okuma yazmayı öğrenirken, aynı zamanda harflerin kodlarını da öğreniyorlar. Biz de Türk Kodlama Sistemini oluşturarak, hem eğitim alanında hem de gündelik hayatta hizmete sunduk” şeklinde konuştu.

  TÜRK KODLAMA SİSTEMİ

  TDK'nın oluşturduğu TSE belgeli “Türk Kodlama Sistemi” şöyle:

  A - Adana
  B - Bolu
  C - Ceyhan
  D - Denizli
  E - Edirne
  F - Fatsa
  G - Giresun
  Ğ - Yumuşak G
  H - Hatay
  İ - İzmir
  I - Isparta
  J - Jandarma
  K - Kars
  L - Lüleburgaz
  M - Muş
  N - Niğde
  O - Ordu
  Ö - Ödemiş
  P - Polatlı
  R - Rize
  S - Sinop
  Ş - Şırnak
  T - Tokat
  U - Uşak
  Ü - Ünye
  V - Van
  Y - Yozgat
  Z - Zonguldak

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı