Gündem Haberleri

  ‘Truva atı’ ile Odatv'ye girmişler

  Ayşegül USTA/ İSTANBUL
  31.01.2015 - 00:29 | Son Güncelleme:

  414 gün sonra yeniden görülmeye başlanan Odatv davasında tanık olarak dinlenen adli bilişim mühendisi bilirkişi Tuncay Beşikçi “Odatv’de ele geçirilen bilgisayardaki 328 adet dosyayı inceledim. Bu dosyaların arasında yabancı bir bilgisayarda yaratılıp, bu bilgisayara ‘Truva atı’ adlı virüsle kopyalanan dosyalar buldum. Bu virüslerin gelme şekli mail yoluyla olmuş. CHP gibi sahte uzantıyla virüs bulunan mail atılmış. Bu da dosyalara giriş imkânı yaratmış” dedi.

  GAZETECİLER Soner Yalçın, Ahmet Şık, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ile Prof. Yalçın Küçük’ün Ergenekon üyesi oldukları gerekçesiyle yargılandığı Odatv davası, özel yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından devredildiği İstanbul 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 414 gün sonra yeniden görülmeye başlandı. Duruşmada adli bilişim mühendisi bilirkişi Tuncay Beşikçi’nin hazırladığı ve dava dosyasına sunulan 28 Ocak 2015 tarihli raporda, suç unsuru teşkil eden dosyaların Odatv bilgisayarında yaratılmadığı belirtildi. Beşikçi, “Bu bilgisayara ‘Truva atı’ adlı virüsle kopyalanan dosyalar buldum. Virüslerin gelme şekli mail yoluyla olmuş. CHP gibi sahte uzantıyla virüs bulunan mail atılmış” dedi.

  KALELİ MAHKÛM OLDU

  Duruşmada Ankara 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde tanık olarak talimatla ifadesi alınan CHP milletvekili Deniz Baykal’ın 2 sayfalık ifadesi okundu. Baykal ifadesinde, Odatv davası sanıklarından İklim Ayfer Kaleli ile bir kez görüştüğünü belirterek Kaleli’nin ‘taciz’ iddialarının asılsız olduğunu, açtığı dava sonucu Kaleli’nin tazminata mahkûm olduğunu belirtti. Baykal, Halk TV’nin satışına ilişkin ise “Gazeteci Soner Yalçın ile TBMM’de birkaç defa görüşmemiz oldu. Halk TV’nin şahsıma ait olmaması nedeniyle ‘Devretmeyi kabul ettiniz mi?’ sorusu ve devamındaki sorular anlamsızdır” dedi.

  ODATV BİLGİSAYARI DEĞİL

  Soner Yalçın dahil bazı sanıkların avukatı Hüseyin Ersöz, Adli Bilişim Mühendisi Bilirkişi Tuncay Beşikçi’nin hazırladığı dosyadaki dijital delillere ilişkin bilirkişi raporunu mahkemeye sunduklarını belirterek Beşikçi’nin tanık olarak dinlenmesini talep etti. Raporda, suç unsuru teşkil eden dosyaların, Odatv bilgisayarında yaratılmadığı ve açılıp kullanıldığına dair bir iz bulunmadığı belirtildi. Tanık olarak dinlenen Beşikçi ise şunları söyledi:

  CHP GİBİ SAHTE UZANTILI VİRÜS

  “Odatv’de ele geçirilen bilgisayardaki 328 adet dosyayı inceledim. Bu dosyaların arasında yabancı bir bilgisayarda yaratılıp, bu bilgisayara ‘Truva atı’ adlı virüsle kopyalanan dosyalar buldum. Bu virüslerin gelme şekli mail yoluyla olmuş. CHP gibi sahte uzantıyla virüs bulunan mail atılmış. Bu da dosyalara giriş imkânı yaratmış. Bu dosyaların tarihlerinde ve saatlerinde çelişkiler gördüm, değişiklikler yapılmış. Bilgisayarı eviniz gibi düşünün, eve hırsız girip arka kapıyı açık bırakıyor. Bu virüs yoluyla oluyor. Eve giren başka biri silahı, yani dosyayı bırakıyor. Birkaç gün sonra polis aramada silahı buluyor. Silah herhangi bir olayda kullanılmıyor ama ev sahibi yani bilgisayar kullanıcısına ait gibi görünüyor. Emniyet ve TÜBİTAK raporlarını da inceledim. Standart dışında raporlardı. Emniyet raporunda tarih bilgileri yoktu. TÜBİTAK raporu da olayı doğru açıklamış ama sonuç belirtmemiş. 10 yıl İngiltere’de yaşadım. Onların verdiği rapor orada mahkeme tarafından kabul edilmezdi.”

  BUNU ŞEYTAN BİLE YAPMAZ

  Duruşmada söz alan sanıklar ise özetle şunları söyledi:
  - Yalçın Küçük: Bu iddianameyi hazırlayanın adı daha önce sunulmuştu Ardıç. O şube müdürü görevinden uzaklaştırıldı. Bizlere haddi olmayan şeyler yaptığı için bugün devlet memuru değil. Aynı zamanda iddianamenin altında imzası olan savcı da görevinden uzaklaştırıldı. Bize bunu yapmayın. Bunu şeytan bile yapmaz.

  ERDOĞAN VE GÜLEN DE OLMALI

  - Ahmet Şık: Gülen’in ve Tayyip Erdoğan’ın yargılanmadığı bir çete davası olmaz. AKP ve Cemaat bu işin ortaklarıdır. Erdoğan ve Gülen sanık olarak burada olmalıdır

  BU DAVADA CİNAYET VAR

  - Soner Yalçın: Kaşif Kozinoğlu’nu hiç tanımadım. Bu karanlık yapı tarafından zindana atıldı. Bu davada cinayet vardır. Kaşif Kozinoğlu’nun katillerini unutamayız. Sizden talebim el birliğiyle, suç duyurusuyla bu hainleri buraya getirin, yargılayın ve hak ettiklerini verin.

  AYM’YE GÖNDERME TALEBİNE RET

  Mahkeme heyeti, ‘Hedef odaklı kötü yazılım saldırısı’ iddiası ile ilgili TTNET’e yazı yazılarak söz konusu IP numaralarının Şubat 2011’de kimler tarafından kullanıldığının sorulmasına karar verdi. Özel yetkili mahkemelerin kapatılmasını düzenleyen 6526 sayılı yasada yer alan ‘Yürürlüğe girdikten sonraki aşamadan itibaren yargılamaya devam edilmek üzere yetkili ve görevli mahkemelere devredilmesi’ hükmünün Anayasa’ya aykırı olduğu, bu nedenle dosyanın AYM’ye gönderilmesi talebi ise reddedildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı